JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: IMF’den Olumlu Not

Türkmenistan’ın iç ve dış gündeminin ele alındığı ve genellikle haftanın Cuma günleri yapılan Bakanlar Kurulu, Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplandı. Toplantıda, Devlet Başkanı’nın yakın zamanlarda gerçekleştireceği Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt’i kapsayan Arap ülkeleri ziyaretleri ele alındı.

Toplantıda yapılan açıklamada, Türkmenistan’ın Ortadoğu ülkeleri ile işbirliğine büyük önem verdiği, bu bağlamda BAE ve Kuveyt ziyaretlerin önemine değinildi. Ziyaret kapsamında bir dizi ikili anlaşmalara imza atılması hedeflenmektedir.

İMF’DEN TÜRKMENİSTAN EKONOMİSİNE TAM NOT

Bakanlar Kurulu’nda Uluslararası Para Fonu’nun Türkmenistan ile ilgili hazırladığı rapor hakkında bilgi verildi. 19 Şubat-6 Mart 2018 tarihleri arasında Martin Sommer önderliğinde Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) misyonu Aşkabat’ta temaslarda bulundu. IMF heyeti, Türkmenistan ekonomisinin elverişsizliğe uyum sağlamaya devam ettiği yönünde bir açıklama yaptı. Geçen yıl büyüme oranının yüzde 6,5 olmasında doğal gaz ihracatındaki artış, ithalat ikamesi ve genişleyici kredi politikasının önemli katkı sağladığı açıklandı. Ayrıca, İMF heyeti 2018-2024 yıllarını kapsayan kalkınma programının ülkedeki ekonomik reformları hızlandıracağını açıkladı.

İMF heyetinin acıkmalarının uluslararası finans kuruluşunun resmi internet sitesinde de yayınlanacağı belirtildi.

TÜRKMEN İŞADAMLARININ FUARI

17-18 Mart tarihlerinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kuruluşunun 10.yıldönümü dolayısıyla fuar ve eşzamanlı konferans düzenlenecek. Türkmen işadamları bu fuarda sanayi, tarım, inşaat, gıda, ulaştırma, lojistik, turizm, eğitim, ticaret ve hizmet sektörlerindeki başarılarını sergileyecek.

21 MART AÄžAÇLANDIRMA KAMPANYASI VE PAMUK EKİMİ

Toplantıda, 21 Mart tarihinde Nevruz Bayramının ilk gününde Nevruz yaylasında 15 hektar alana dut ağacı, 5 hektar alana ise meyveli ağaçlarının dikileceği kaydedildi.

Ayrıca, Ahal, Lebap, Mari vilayetlerinde 23 Mart, Daşoğuz vilayetinde 28 Mart tarihinde pamuk ekimine start verileceği kaydedildi.

Toplantıda, 25 Mart tarihinde yapılacak parlamento seçimlerine yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Ayrıca, Devlet Başkanı Ahal vilayetinde 200 yataklı sanatoryumun inşa edilmesine ilişkin kararname imzaladı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                            

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri