DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu Toplandı: İlk inşaat projesine start verildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Ocak ayı değerlendirildi. Ayrıca, Türkmen Lider kararname imzalayarak, Türkmenistan Sağlık Bakanlığı’na Gap İnşaat Türk şirketi ile 130 yatak kapasiteli Uluslararası Yanık Merkezi’nin inşasına ilişkin sözleşmeye imzalamaya yetki verdi.

Bakanlar Kurulu’nda ilk olarak Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmaları değerlendirildi. Bu ay içerisinde bir dizi ikili siyasi istişare toplantıları yapıldı, Türkmen-İngiliz Ticaret ve Sanayi Konseyi toplandı ve 29-31 Ocak tarihlerinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Kurulu’nun toplantısı yapıldı.

Daha sonra Türkmenistan Meclisi’nin faaliyetleri görüşüldü. Ocak ayında Türkmenistan Meclisi’nin oturumlarında 3 yasa ve 7 Meclis kararı olmak üzere toplamda 10 yasal belge kabul edildi. Ayrıca, Mart ayındaki parlamento ve Halk Maslahatı üyelerinin seçimleri değerlendirildi.

Toplantıda, kültür alanındaki çalışmalar konusunda 2018 yılı Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olarak ilan edilmesi sonucunda hazırlanan kültürel faaliyetlerin programı onaylandı. Ayrıca, Devlet Başkanı kültür ve sanat dünyası temsilcilerine verine Türkmen’in Altın Asırı Ödülü’ne ilişkin kararnameyi imzaladı. Bu ödülü kazanacakların listesi Eylül ayında açıklanacak.

Bunun yanı sıra 7-9 Şubat tarihlerinde Aşkabat’ta düzenlenecek İran Kültür Günleri etkinlikleri hakkında bilgi verildi.

Tarım, ulaştırma, enerji, ticaret, sanayi ve diğer sektörlerdeki bir ayın değerlendirilmesi yapıldığı toplantıda, Ocak ayında devlet bütçesinden harcanan harcamaların yüzde 81,3’ünün sosyal sektöre yönlendirildiği açıkladı. Söz konusu dönemde memur ve emekli maaşlarının, devlet yardım paralarının ve öğrenci burslarının zamanında ödendiği belirtildi. Ulusal köy programı kapsamında 60 çeşitli tesiste çalışmaların devam ettiği duyuruldu.

Türkmen Lider, hükümet üyelerinin raporlarını dinledikten sonra devlet bütçesinin her zaman kontrol altında tutulması, planlanmamış ve idari giderlerin azaltılması, ihracatın arttırılması, yurtdışından getirilmekte olan ürünlerin yerini dolduracak ürünlerin üretiminin arttırılması yönünde talimatlar verdi.

Ülke ekonomisine yatırımların çekilmesi, yabancı dövizin arttırılması için acil bir çalışma yapılması gerektiğinin altını çizen Devlet Başkanı, petrolgaz ve tarım sektörlerine daha fazla önem verilerek, bu sektörlerde yeni üretim metotlarının bulunması yönünde çalışılması gerektiğini ifade etti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Nýu-Ýork şäherinde Durnukly ulagyň dostlary toparynyň Ministrler derejesindäki ilkinji duşuşygy geçirildi

Maryda 59 sany täze kotejjler toplumynyň açylyş dabarasy boldy

BAE-niň Merkezi Aziýa maýa goýumlary 13 milliard dollardan geçdi

Hormatly Prezidentimiziň täze kitaby Türkiýede tanyşdyrylar

Türkiýede Magtymguly Pyraga bagyşlanan konsert geçiriler

Türkmenistanyň Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasyna wekil bellemegine ynam bildirdi