DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu toplandı: Halk Maslahatı Eylül’de

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirilirken, 25 Mart tarihinde yapılan genel seçimlerin sonuçları açıklandı.

Türkmenistan Merkez Seçim Kurulu Başkanı Gulmurat Muradov, genel seçimlerin sonuçları hakkında bilgi verdi. Muradov, yüksek rekabet ortamında eşitlik ve şeffaf prensipleri kapsamında yapılan seçimlerde, seçmenlerin 2 bin 604 ülke genelinde ve 39 yurtdışındaki temsilciliklerde açılan sandıklarda oyunu kullandığını, seçmenlerin aktif olarak katıldığı seçimde, 3 milyon 291 bin seçmenden 3 milyon 19 bin oy kullanarak, katılım oranı yüzde 91,75’e eşit olduğunu söyledi.

Ayrıca, Muradov Demokratik Partinin 3 bin 257 temsilcisi milletvekilliğine, halk maslahatı ve geneş üyeliğine seçilirken, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi’nden 352 temsilci, Ziraat Partisi’nde bin 358, vatandaş grubundan 2 bin 498 temsilcinin seçildiğini belirtti.

Türkmen Lider, seçimlerin yüksek düzeyde yapılması dolayısıyla teşekkür ederek, bundan sonraki dönemlerde de seçimlerin uluslararası standartlarda yapılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Türkmen Lider, seçimlerden sonra şimdi Halk Maslahatı’nın yapılmasında olduğunu dile getirerek, Halk Maslahatı’nın 1.toplantısını Bağımsızlık Bayramı öncesinde yapılmasının önemli olacağını açıkladı.

BALIKÇILIÄžA TAM DESTEK

Daha sonra toplantıda hükümet üyeleri kendi sektörleri hakkında bilgilendirdi. Balıkçılık sektörünün geliştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalar değerlendirildi. Devlet Balık Komitesi tarafından bu sene başından beri 55 ton balık avlandığı açıklandı. Bunun yanı sıra çeşitli eğitim-araştırma kurumları ile birlikte iç sularda ve Hazar Denizi sularında suni balık üretimi için ortak çalışmaların yapıldığı kaydedildi.

Ayrıca, bu sektörde özel girişimcilere de destek sağlandığı, birtakım işletmelere 21 ilgili ruhsatın verilmesi, bu amaçla 25 ton sağlıklı genç hayvanın yetiştirilmesi hedeflendiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra Balkan vilayetindeki Guwlımayak kasabasında balık ürünleri ve suni mersin balığı çoğaltma tesisinin inşası, Balkanbalık işletmesi için balık konserve üretim ünitesinin kurulması için yabancı yatırım çekmek için uluslararası ihalelerin açıldığı belirtildi.

AŞKABAT’TA YENİ TOPLU KONUT PROJESİ

Aşkabat’ın Berkararlık ilçesinde toplu konut inşa edilmesi öngörülmektedir. Şehrin güney kısmında Gurbansoltan ece caddesi üzerinde 27,2 hektar alanda 20 adet 24 daireli 4 katlı konut, 160 çocuk kapasiteli kreş, 720 öğrenci kapasiteli okul, 240 araçlık otopark, 2 katlı 7 adet ticaret merkezi inşa edilecek. Bu projeler 2 aşamada 5 yıl içerisinde inşa edilecek.

EÄžİTİM KURUMLARINA İNTERNET HİZMETİ

Toplantıda, ülke genelindeki eğitim kurumlarına hızlı internet hizmeti verilmesi gündeme getirildi. Bununla ilgili teklifler sunuldu. Türkmen Lider, yüksek hızdaki internete erişimin ileri eğitim teknolojilerinin tanıtımı için yeni olasılıklar açacağını, tüm eğitim sisteminin bilgi düzeyinin yükseltilmesine ve eğitim kalitesinin arttırmasına imkan sağlayacağını belirtti. Bununla ilgili çalışmaların yapılmasını istedi.

BAKANLAR KURULU’NUN KARARLARI

– Türkmenistan Devlet Başkanı Karara imza atarak, 2018-2024 yılları için ekonomi, mali ve bankacılık sisteminin geliştirilmesi programını ve uygulanmasına ilişkin eylem planını onayladı.

– Türkmenistan Devlet Başkanı, görevlerini gerektiği gibi yapamadıkları için Türkmenistan Devlet Ticaret Bankası Başkanı Meylisgeldi Haciyev ve Halkbank Devlet Ticaret Bankası Başkanı Murat Arabov’a kınama cezası verdi.

Ýene-de okaň

Aşgabatda türkmen-rus 2-nji işewürler forumy geçiriler

Ata Watan Eserleri

Eýranyň daşary işler ministri Russiýa barar

COP-28: metan zyňyndylaryny azaltmak üçin 1 milliardlyk gazna

Türkmenistan ÝHHG-niň ministrler geňeşiniň 30-njy mejlisine gatnaşdy

Dünýäniň iň täsirli zenanlary

Türkmenistanyň Prezidenti Zambiýa Respublikasynyň Prezidentini gutlady