JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Ekonomik büyüme 6,2

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ocak-Şubat aylarının değerlendirildiği toplantıda, geçtiğimiz 2 ay içerisinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyümenin yüzde 6,2 oranında olduğu kaydedildi.

Söz konusu dönemde sanayide yüzde 4,8, ulaştırma ve iletişimde yüzde 10,4, ticarette yüzde 8,4, tarımda yüzde 3,4 ve hizmet sektöründe yüzde 10,1 oranında büyüme rakamlarına ulaşıldı.

Geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında, ürün üretimi yüzde 4 oranında artarken, ihracattaki artış ise yüzde 18’e ulaştı. Ocak-Şubat verilerine göre, devlet bütçesinin gelir kısmı 2 milyar manat seviyesinde ve harcama kısmı – 1,9 milyar manat ile gerçekleştirildi.

Bölgelerdeki kalkınma programı kapsamında 63 sosyal amaçlı tesis, 31 su arıtma tesisi, 416,9 bin metrekare konut inşa edildi. Bu alandaki yatırım miktarı 172,6 milyon manat seviyesinde oldu.

ÖZEL SEKTÖRDE ÖNEMLİ ARTIŞ

Toplantıda, özel sektördeki çalışmalar hakkında bilgilendirildi. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye yerel firmalar tarafında Ocak-Şubat aylarında 96 milyon manatlık sanayi ürünleri ve 133 milyon manatlık tarım ve gıda ürünleri üretildi. Bu alandaki artış yüzde 20 ve yüzde 10,8 oranında arttı. Ayrıca, Türkmen inşaat firmaları tarafından 264,2 milyon manatlı inşaat işleri gerçekleştirildi.

TÜRKMENİSTAN, ORTA ASYA LİDERLER ZİRVESİNE KATILACAK

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin dış gündemine ilişkin konular görüşüldü. Bu ay içerisinde Kazakistan’ın başkenti Astana’da 1. Orta Asya Liderler Zirvesinin yapılacağı kaydedildi. Devlet Başkanı, daha önceden mutabık kalındığı gibi Türkmen heyetinin bu toplantıya katılacağını duyurdu.

Ayrıca, Ocak-Şubat aylarında çeşitli düzeylerde 87 yabancı delegasyon Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla ülkeyi ziyaret etti. Aynı zamanda 93 Türkmen delegasyonu yurtdışına gönderildi. İlgili tüm yabancı ortaklarla yapıcı işbirliğini daha da güçlendirmeye yönelik konferanslar, toplantılar dahil olmak üzere 39 etkinlik düzenlendi. 12 uluslararası belge imzalandı.

Bu dönemde, dışişleri bakanlıkları arasında 10 siyasi istişare toplantısı yapıldı. Ocak-Şubat döneminde Türkmen-İngiliz Ticaret ve Sanayi Konseyi ile Türkmen-İtalyan ticaret forumu gerçekleştirildi.

YENİ SPOR KİTABI

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda yaptığı konuşmasında ülkede sporun yaygınlaştırılması için hazırlanan yeni bir spor kitabın yayınlandığını söyledi. Yeni kitabın "Arkadag Doktrini – sağlık ve ilhamın temeli" başlığı altında yayınlandığını söyleyen Devlet Başkanı, ilk olarak toplantıya katılan devlet yetkililerine bu kitabı hediye etti. Ardından Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov’a sivil toplum kuruluşları ile birlikte yeni kitabın tanıtım törenlerini düzenlemeyi teklif etti.

BAKANLAR KURULU’NUN KARARLARI

– Türkmenistan Devlet Başkanı kanatlı hayvancılık sektörünün desteklenmesine ilişkin karara imza attı. Bu karar kapsamında Türkmenistan’a getirilmekte olan bazı ürünler gümrük vergilerinden muaf tutulacak.   

– Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan ile Fransa arasındaki enerji sektöründeki işbirliğinin geliştirilmesine yönelik karara imza attı. Bu karar çerçevesinde Türkmenistan-Fransa enerji işbirliği çalışma grubunun Türkmen tarafının üyeleri belirlendi.

– Türkmenistan Devlet Başkanı, toplu ağaç dikme etkinliğinin 21 Mart Uluslararası Nevruz Bayramı’nın ilk gününde yapılmasına ilişkin karar imzaladı. Bu karar kapsamında Aşkabat ve vilayet valilikleri, bakanlıklar ve kamu kuruluşları toplu fidan dikme etkinliğini organize edecek.

– Türkmenistan Devlet Başkanı, 2018-2020 yılları arasında Türkmenistan'daki Genç Uzmanlar için İstihdam Sistemini Geliştirme Programı ve bunun uygulanması için Eylem Planını onaylayan Kararı imzaladı.

Karar kapsamında bu alandaki mevcut mevzuat analiz edilecek ve buna gerekli değişiklik ve eklemeler yapılacak. Genç uzmanların istihdamıyla ilgili devlet istatistik raporlama biçimini oluşturulacak. Gençlerin sosyal ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için koşullar yaratmak için konut inşası veya satın alınması için imtiyazlı kredi verme sistemini geliştirmek için devlet desteğini sağlamak planlanmaktadır.

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy