JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: Dünya Halter Şampiyonası’na doğru

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıya, bu defa bazı bakanlar, kamu kurum yetkilileri ve rektörler davet edildi.

DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI

Bakanlar Kurulu’nda 28 Ekim-10 Kasım 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek Dünya Halter Şampiyonası’na yapılan hazırlıklar değerlendirildi. Bu şampiyonaya 100 ülkeden (9 Afrika, 38 Avrupa, 29 Asya, 15 Amerika ve 9 Okyanus) katılım olacak. Bu bağlamda 800 civarında sporcunun katılması beklenmektedir. Hakemler ve gazeteciler olmak üzere toplam bin 500 delege Aşkabat’a gelecek. Turnuvada yabancı heyete yardım edilmesi amacıyla Türkmenistan üniversitelerinden 500 civarında gönüllü hazırlandı.

Şampiyonanın web sitesinin hazırlanması ve katılımcıları akredite etme çalışmaları sürdürülüyor. Gönüllüler, organizasyona katılımcılar ve Türkmenistan milli takımı için Tekstil Bakanlığı tarafından spor kıyafetleri hazırlanıyor. Berkarar AVM, Aşkabat parkı ve diğer bölgelerde şampiyonanın açılış töreni için biletler satışa çıkarıldı. Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı tarafından organizasyon çalışmaları yürütülüyor.

TÜRKMENİSTAN MECLİSİ, PARLAMENTOLAR ARASI BİRLİÄžİN 139. MECLİSİNE KATILDI

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Parlamentolar Arası Birliğin 139. Meclisine katıldı. Türkmen heyeti, Kadın Parlamenterler Forumu'nun 28. Oturumuna iştirak etti. Forumda Türkmenistan’da kadın-erkek eşitliği alanında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Türkmenistan Meclis Başkanı, IPU'nun 139. Asamblesi kapsamında "Parlamentonun yenilik ve teknolojik gelişme çağında barış ve kalkınmayı desteklemedeki rolü" konulu oturumunda katılımcılara hitap etti. İPU’nun 139.Asamblesine katılan ülkelerin Türkmenistan Devlet Başkanı’nın BM Genel Kurulu’nda 2019 yılını Barış ve Güven Yılı ilan edilmesine yönelik önerisini desteklediği bildirildi.

TÜRKMEN HEYETİ, ÖZBEKİSTAN VE AZERBAYCAN’I ZİYARET ETTİ

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov öncülüğündeki heyet, 16 Ekim’de Özbekistan’da ve 18 Ekim’de Azerbaycan’da temaslarda bulundu. Özbek ziyaretinde Türkmen heyeti Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ile görüştü. Görüşmede iki ülke münasebetleri yanı sıra 2019 yılında Özbekistan’da düzenlenecek Orta Asya Liderler Zirvesi’ne hazırlık konuları değerlendirildi.

18 Ekim’de Azerbaycan ziyareti kapsamında Türkmen heyeti, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Novruz Mamedov ile görüştü. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki enerji, ulaştırma ve diğer alanlardaki işbirliği görüşüldü.

İnsani alanlardaki işbirliği konusunda Azerbaycan Milli Hali Müzesi’nde Türkmen halılarının sergisinin düzenlenmesine yönelik konu değerlendirildi.

Bakü’de iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında siyasi istişare toplantısı yapıldı. Bu görüşmede Hazar konusu ele alındı. Türkmenbaşı ve Bakü uluslararası deniz limanları arasındaki yük taşımacılığının arttırılması masaya yatırıldı. İki ülke dışişleri bakanlıkları arasında 2019-2020 yılları için işbirliği programına imza atıldı.

ÇİN ÜRÜNLERİNİN FUARI

Bakanlar Kurulu’nda Çin Ürünleri Fuarı’nın düzenleneceği belirtildi. Fuarda Çin'den 100'den fazla şirket bilgisayar teknolojisi, petrolgaz ve kimya sanayisi, enerji, inşaat ve inşaat malzemeleri, elektrikli ekipman, ışık ve gıda endüstrileri, makine mühendisliği ve tarım alanlarındaki ürünlerini tanıtacak. Fuar kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

CAPSCOM’UN 23.TOPLANTISI

Toplantıda, Bakanlar Kurulu’na bağlı Hidrometeroloji Milli Komitesi Başkanı B.Mimonov, Hazar Denizi'nin (CASPCOM) Hidrometeoroloji ve Kirlilik İzleme Koordinasyon Komitesi'nin 23. toplantısına yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

 

TÜRKMEN-TACİK HÜKÜMETLERARASI TOPLANTISI

Maliye ve Ekonomi Bakanı B.Bazarov Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılacak Türkmenistan ile Tacikistan arasındaki Ticaret, Ekonomik, Bilim ve Teknik İşbirliği Hükümetler arası Komisyonu toplantısı hakkında bilgilendirdi. Hükümetler arası komisyonun toplantısında yatırım, enerji, ulaştırma, sanayi, tarım, eğitim, sağlı, kültür, sanat, spor ve turizm alanındaki işbirliği konularının görüşüleceği ifade edildi.

REKTÖRLER İÇİN HEDEFLER

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu’nda davet edilen bazı üniversite rektörlerine yapılması gereken çalışmalar hakkında bir dizi talimatlar verdi.

Tarımdan sorumlu Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı E. Orazgeldiyev ile Türkmen Ziraat Üniversitesi Rektörü D. Myradov’a Halk Maslahatı'nda tarım-sanayi kompleksinin temel dönüşümüne dair önemli kararların alındığı belirten Türkmen Lider, bu üniversitenin öğretmenlerinden rasyonalizasyon önerileri hazırlanması istedi.

Ulusal sağlık sisteminin kapsamlı gelişimi için son zamanlardaki çalışmalardan bahseden Türkmenistan Devlet Başkanı bu yönde önemli görevlere odaklandı. Sağlık ve spordan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı P.Agamyradov ve Devlet Tıp Üniversitesi Rektörü A.Orazalyyeva’dan, bölgelerde en çok hangi hastane profiline ihtiyaç olduğunu öğrenmeleri konusunda talimat vererek, sıhhi ve önleyici hizmetlerin verimliliğini artırmak için çalışmalar yapılmasını istedi.

Devlet Başkanı, maliye, finans ve bankacılık sektörlerinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Myradov ve Türkmen Devlet Ekonomi ve İşletme Enstitüsü Rektörü S.Atayeva'dan, pazar ilişkilerinin ana yönlerini öğrenmeleri hakkında talimat vererek, bu durumun ulusal ekonominin uyumlu ve çok taraflı gelişmesi için önemli bir şart olduğunu söyledi.

Ulaştırma, haberleşme ve komünikasyon sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M. Çakyyev ile Türkmen Devlet Ulaştırma ve İletişim Enstitüsü Rektörü N.Kuliyev'den ulaşım ve transit koridorlarının daha da geliştirilmesi, yol ve demiryollarının modernizasyonu için gerekli teklifleri hazırlama talimatı verdi. Belirtildiği gibi, bu alandaki büyüme, uluslararası işbirliğinin yoğunlaşmasına ve ülkenin ekonomik gücünün büyümesine büyük imkanlar açacağı ifade edildi.

Türkmen Lider, inşaat ve enerjiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı D.Amangeldiyev ve Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Enstitüsü Rektörü B.Atamanov'dan kentsel planlama ve mimarlığın gelişimine yönelik öneriler üzerinde odaklanmalarını istedi.

 

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen wekiliýeti ÝUNESKO-nyň işleri barada Milli toparlaryň mejilisine gatnaşdy

Mazenderan welaýatynyň Türkmenistana eskporty artdy

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy