DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu Toplandı: Dış Gündem Değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı değerlendirildi. Ülkenin iç ve dış gündem maddelerinin ele alındığı toplantıda, bazı atamalar gerçekleştirildi.

Bakanlar Kurulu’nda öne çıkan haber başlıkları;

TÜRKMENİSTAN BDT EŞBAŞKANLIÄžI KONSEPTİ HAZIRLANACAK

Türkmenistan Devlet Başkanı, geçtiğimiz günlerde Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üye ülke Devlet Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Bu zirvede, Türkmenistan BDT 2018 dönemi için eşbaşkan seçildi. Bakanlar Kurulu’nda 2018 yılındaki eşbaşkanlık döneminde yapılacak etkinlikler doğrultusunda Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nın hazırlıkları değerlendirildi.

Türkmen Lider, BDT zirvesinde örgüte üye ülkeler arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi için bir takım somut teklifler yaptı. Devlet Başkanı’nın örgüt kapsamında siyasi ve diplomatik işbirliğinin geliştirilmesi ve bu alanda orta vadeli programın hazırlanması yönündeki teklifleri diğer ülke liderleri destekledi. Bu bağlamda, 2018 yılı için eşbaşkanlık konsepti hazırlanacak ve bu doğrultuda hareket edilecek.

TÜRKMENİSTAN MECLİSİ, PARLAMENTOLAR ARASI BİRLİÄžİN 137. MECLİSİ’NE KATILACAK

Türkmenistan Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu’nda bir karar imzalayarak, Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva başkanlığındaki heyetin Parlamentolar Arası Birliğin 137. Meclisi’ne katılmaıs için Rusya’nın St.Petersburg kentine gitmesine izin verdi.

Parlamentolar Arası Birliğin 137. Meclisi kapsamında ‘Kültürler arası çoğulculuk ve barışın, dinler arası ve etnik gruplar diyalog yoluyla teşvik edilmesi’ konusunda bir takım etkinlikler düzenlenecek. Türkmenistan dünya ülkeleri ile parlamento arası işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem vermektedir. Bunun sonucunda Türkmenistan Meclisi ile diğer ülke parlamentoları arasında kurulan parlamento arası dostluk gruplarının sayısı artmıştır.

Türkmen Lider, BDT Liderler zirvesinde tarafsızlık statüsü kapsamında örgütün tam üyesi olmamasına rağmen, diğer ülkeler ile siyasi, ticari, kültürel ve parlamentoarası münasebetlerin geliştirilmesine önem vereceklerini söyledi.

Parlamento arası Birliği çok eskilere dayanan uluslararası parlamento örgütüdür. 1889 yılında kurulan bu birlik 173 ülkenin milletvekillerini ve 11 parlamento arası örgütleri birleştiriyor. St. Petersburg’daki toplantı kapsamında Parlamentolar Arası Birliğe yeni bir başkan seçilecek.

TÜRKMEN-SUUDİ HÜKÜMETLERARASI GÖRÜŞME

8-9 Kasım 2017 tarihlerinde Er-Riyad’da Türkmenistan ile Suudi Arabistan’ı Hükümetler arası ekonomik Komisyonu toplantısı gerçekleştirilecek. Bununla ilgili petrol ve doğalgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev toplantıda bilgi verdi.

Söz konusu toplantıda, iki ülke arasındaki işbirliği alanları değerlendirilecek, daha önce imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi yönünde çalışmalar konusunda görüş alışverişinde bulunulacak.

TÜRKMEN’İN AK EV BİNALARI İNŞA EDİLECEK

Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu’nda Ahal ve Mari vilayetlerinde inşa edilen Türkmen’in Ak Evi binalarının diğer Lebap, Balkan ve Daşoğuz vilayetlerinde inşa edilmesi konusunda ilgili yetkililere talimat verdi. Söz konusu binalar, Balkanabat, Daşoğuz ve Türkmenabat kentlerinde kurulacak. 1 Ocak 2018 tarihinde inşasına başlanacak binalarda siyasi ve kültürel etkinliklerin organize edilmesi için bütün koşullar oluşturulacak.

Mari vilayetindeki Ak Ev binası 2015 yılında, Ahal vilayetindeki ise 7 Ekim 2017 tarihinde hizmete açılmıştı.

ÖZBEKİSTAN KÜLTÜR GÜNLERİ

13-15 Kasım 2017 tarihlerinde Türkmenistan’da Özbekistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenecek. Özbek sanatçılarından oluşan heyet, Türkmenistan’da bu tarihlerde çeşitli programlar gerçekleştirecek. Ayrıca, sergi, Özbek filmleri gösterime girecek, sanatçılar arasında görüşmeler yapılacak. Özbekistan Kültür Günleri etkinlikleri Aşkabat ve Daşoğuz şehirlerinde yapılacak.

TÜRKMENİSTAN İLE JAPONYA EÄžİTİM İŞBİRLİÄžİ

Türkmenistan Oğuz Han Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi Japon Tsukuba Üniversitesi ile işbirliğini genişletiyor. Bununla ilgili konu, Bakanlar Kurulu’nda değerlendirildi. Bu sene eğitim-öğretim yılında bazı yeni eğitim alanları için Japonya’dan öğretim görevlileri davet edilecek.

Bununla ilgili olarak, Türkmenistan Oğuz Han Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi ile Tsukuba Japon Üniversitesi arasında uzun vadeli olarak işbirliğinin geliştirilmesi konusunda işbirliği anlaşmasının taslağı hazırlandı.

Öte yandan, Bakanlar Kurulu’nda 1-2 Kasım tarihlerinde Avaza’da "Turizm ve Seyahat" konulu Uluslararası Turizm Sergisi ve Konferansı’nın düzenleneceği kaydedildi. Tarım sektöründeki çalışmalar değerlendirildi ve Türkmenistan’ın ihracat potansiyelinin arttırılmasına yönelik Türkmenistan Devlet ve Hammadde Borsası’nın çalışmalarının güçlendirilmesine yönelik konular ele alındı.

DEVLET BAŞKANI ATAMALARI

Devlet Başkanı Bakanlar Kurulu toplantısında bir takım kararnamelere imza attı. Türkmen Lideri’nin Kararıyla Ogulhacat İşanguliyeva ve Vepamuhammet Şıhguliyev Türkmenistan Tekstil Bakan Yardımcısı görevine atandı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň goraghanalary Bütindünýä mirasynyň sanawyna girizildi

1301 adam Türkmenistanyň raýatlygyna kabul edildi

Ýaponiýanyň Parlamentiniň wekilleri Türkmenistanyň Prezidentini doglan güni bilen gutladylar

Merkezi Aziýa-Ýaponiýa sammitini geçirmek meýilleşdirilýär

Türkmenistan-BAE: energetika pudagynda daşky gurşawy goramak

Ankarada Türkmenistanyň Garaşsyzlyk gününe bagyşlanan dabara geçirildi