JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: 2,3 milyarlık proje imzalandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülke gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, 2,3 milyar dolarlık ve 600 kilometrelik Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşasına onay verildi. Proje, 3 aşamada Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye “Türkmen Awtoban” Anonim Şirketi inşa edecek.

RYSGAL BANKASI MASTERCARD’IN ÜYESİ OLACAK

Maliye, finans ve bankacılık sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, banka sistemindeki yenilikler hakkında bilgi verdi. Nakit olmayan ödeme sistemlerin yaygın olarak kullanıldığı bir dönemde Türkmenistan’da da bu yönde bir takım çalışmalar yürütülmektedir.

Günümüzde ülkede Altyn asyr ödeme sistemi aracılığıyla özel müşterilerin banka hesaplarını uzaktan yönetebildiği ve çeşitli hizmet türlerini ödeyebildikleri İnternet bankası ve Mobil-banka hizmetlerinin kullanıcılarının sayısı artmaktadır. Yakın bir zamanda, Rysgal Anonim Ticaret Bankası, QR kodlarını (hızlı cevap kodu) kullanarak, yeni bir bir ödeme sistemi başlatmayı planlıyor.

Bu bağlamda, Rysgal bankası Mastercard’ın üyesi olacak ve ülkede yeni plastik kart kullanılmasını sağlayacak. Bu kartların örnekleri sunuldu.

Türkmen Lider, plastik kart örneklerini onaylayarak, banka hizmetlerinin kalitesinin arttırılması yönündeki çalışmaların hızlandırılmasını istedi.

KARIŞIK GÜBRE ÜRETİMİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Türkmenkimya devlet kurumu tarafından karışık gübre üretimi için çalışmaların yapıldığını ifade etti. Yeni bir karbamid sülfit gübresinin üretimi için çalışma başlatıldı.

Kimya sanayi sektörünün işletmelerinde azot, fosfat ve potasyum gibi mineral gübreleri üretilmektedir ve yurtdışına ihraç edilmektedir. Şimdi ise üre bileşimine kükürt eklenerek yüksek verimli yeni bir gübrenin üretilmesi öngörülmektedir.

Türkmen Lider, çeşitli mineral gübrelerin üretilmesinin önemli olduğunu ve bunun aynı zamanda gıda güvenliğinin sağlanmasındaki rolünün de büyük olduğunu ifade ederek, bu yöndeki çalışmaların devam ettirilmesini istedi.

YENİ ELEKTRİK SANTRALLERİ YOLDA

İnşaat ve elektrik enerji sektöründen sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Türkmenistan’da 2013-2020 döneminde elektrik sanayisinin geliştirilmesi programı kapsamındaki projeler hakkında bilgilendirdi.

Bu program kapsamında elektrik enerji sektöründe 25 tesisin inşa edilmesi, bunun 14’ünün elektrik santrali, 9’sunun elektrik hatları ve diğer projeler olduğu ifade edildi. Söz konusu program kapsamında 10 enerji tesisi hizmete açıldı, Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde tesisler inşa edildi.

ÇİKOLATA VE ŞEKERLEME ÜRÜN ÜRETİMİNDE ARTIŞ

Ticaret, borsa ve özel sektör sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından gerçekleştirilen çikolata ve şekerleme ürün üretimi hakkında bilgilendirdi.

Geçen sene ülke genelinde 38 bin 324 ton şekerleme ürünleri üretildi. Bunun 30 bin 423 bin tonu özel sektör tarafından üretildi. Hasar, Oguzhan, Bars, Taze ay ve Nagmat gibi birçok yerli firma şekerleme ürünlerini üreterek, yurtdışına ihraç etmektedir. 2018 yılında Türkmenistan’daki şekerleme ürünleri ithalatı neredeyse yarı yarıya azaldı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği çikolata ve şekerleme ürünlerinin üretimini arttırmak için bir takım teklifler hazırladı. Ahal vilayetinde 3 üretim tesisin inşa edilmesi ve mevcut fabrikaların kapasitesinin arttırılması öngörülmektedir.

Özel ve kredi alınarak yapılması planlanan bu projelerin uygulanması ile birlikte, şekerleme ürünlerinin üretimi yılda 13.800 ton artacak ve fazla olanı ihraç edilecek.

Türkmen Lider, devlet olarak gelecekte de küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri desteklemeyi devam edeceklerini kaydetti.

TÜRKMENİSTAN ARKEOLOJİK SERGİSİ

Kültür ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, Türkmen halkının tarihi ve kültürel zenginliklerinin dünyaya tanıtılması amacıyla yurtdışında yapılan fuarlar ve etkinlikler hakkında bilgi verdi. Geçen sene başlatılan ve bu sene de devam eden “Margiana – Türkmenistan’daki Tunç Çağı krallığı” konulu arkeolojik fuara 390 binden fazla insan ziyaret etti ve bu sergide 219 tarihi değerler sergilendi.

1-30 Mart tarihlerinde ise söz konusu fuar ‘Türkmenistan – Başarılar Ülkesi’ ismiyle Almanya’nın Mannheim’daki Rice-Engelhorn Müzesinde gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler, dünya toplumunun Türkmen halkının kültürel mirasına gösterdiği büyük ilgiyi kanıtlamaktadır.

Türkmenistan Kültür Bakanlığı, önde gelen dünya araştırma merkezleriyle arkeolojik araştırma alanında işbirliği konusunda bir dizi anlaşma imzaladı. Ortak faaliyetler düzenlemek için çalışmalar sürdürülmektedir.

Bunun dışında BAE’de yapılacak EXPO 2020 Dünya Fuarı’nda da Türkmenistan’ın müze değerlerinin tanıtılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Bakanlar Kurulu’nda ülkenin dış gündemine yönelik konular da ele alındı. Yılın ilk çeyreğinde yapılacak uluslararası etkinlikler, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kabulleri ve diğer hükümetler arası görüşmeler değerlendirildi.

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri