JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı: 2019-2025 Kalkınma Programı Hazırlanıyor

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etti. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 22-24 Ağustos tarihleri Kurban Bayramı dolayısıyla tatil edilmesine yönelik karar imzalandı ve  2019-2025 yılları için Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Programı hazırlıkları değerlendirildi.

HAZAR ZİRVESİ İLE İLGİLİ GÖREVLER

Türkmen Lider, 12 Ağustos tarihinde Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen Hazar Denizi’ne kıyıdaş ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’nde alınan kararların hayata geçirilmesi için Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına görevler verdi.

Devlet Başkanı, özellikle Hazar ülkeleri arasındaki imzalanan ulaştırma ve ticari-ekonomik işbirliği anlaşmalarının hayata geçirilmesi için ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Ç.Gılıcov’a ve ulaşımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı M.Çakıyev’e bununla ilgili planların yapılmasını istedi.

Ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Muradov’a 2019 yılında 1.Hazar İş Forumu’nun yapılması içim hazırlıklara başlanması gerektiği yönünde talimatlar verdi.

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı E.Orazgeldiyev’den Hazar havzasında ekoloji alanındaki işbirliği konusunda ilgili çalışmaların yapılmasını istedi.

Türkmen Lider, Hazar Denizi’nde bilimsel araştırmaların yapılması için beşli anlaşmanın hazırlık çalışmaları için eğitimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı P.Agamuradov’u görevlendirdi.

Devlet Başkanı, Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri ve Milli Güvenlik Bakanı Y.Berdiyev ve diğer askeri yetkililerden Hazar’ın güvenliğinin sağlanması yönünde çalışmaları takip etmeleri ve Hazar'daki arama ve kurtarma operasyonlarına ilişkin beş taraflı anlaşmanın hazırlanmasına aktif olarak dahil olunmasını istedi.

Türkmen Lider, bir sonraki düzenlenen Hazar Denizi’ne kıyıdaş ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’ne Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağı olmasından dolayı büyük bir sorumluluk üslendiklerini ve bunun için iyi hazırlıkların yapılmasını istedi.

KIRGIZ LİDERİN ZİYARETİ VE İSAF ZİRVESİ

Türkmenistan’ın önümüzdeki hafta önemli ziyaretlere ev sahipliği yapacağı kaydedildi. 24 Ağustos’ta Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun (İSAF) kurucu ülke liderlerinin Zirvesi, Avaza’da yapılacak. Zirve dolayısıyla birçok ülkenin liderleri, Türkmenistan’a gelecek. Ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Türkmenistan’a devlet ziyaretini gerçekleştirecek ve İSAF zirvesine katılacak. Ziyaret kapsamında bir dizi ikili anlaşmalara imza atılması öngörülmektedir.

SOSYO-EKONOMİK KALKINMA PROGRAMI

Bakanlar Kurulu’nda 2019-2025 yılları için Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Programı hazırlıkları ele alındı. Bu programın ülkenin bakanlıkları, ilgili kamu kurumları ve vilayet valilikleri ile ortaklaşa hazırlandığı ifade edildi.

 

Program kapsamında sanayi, enerji, dış ticaret, eğitim, sağlık, turizm ve tarım sektörlerinde 100’ün üzerinde projenin hayata geçirilmesi öngörülmektedir. Yeni kalkınma programları geliştiren Türkmenistan Hükümeti’nin devlet stratejisinin temel amacı, yenilikçi, yüksek teknolojili, rekabetçi bir ekonomik sistemin kurulmasıdır.

Bu programın hazırlanması için Birlemiş Milletler ve diğer uluslararası örgütler ile işbirliği yapılmasının önemine değinildi. Bu örgütlerden temsilcilerin davet edilmesi hedeflenmektedir.

Söz konusu programın Eylül ayında yapılacak Halk Maslahatı’na sunulması öngörülmektedir.

Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Konseyi’nde 2019 yılı için buğday ekim kararı imzalandı. Bu karar kapsamında 2019 yılında 760 hektar alana buğday ekilerek, 1 milyon 600 bin ton rekolte alınması hedeflendi.

Toplantıda, Balkan vilayetinin Garaboğaz kentinde inşa edilmekte olan Garabogaz Amonyak ve Üre Üretim fabrikasının hizmete açılması için hazırlıkların yapıldığı ifade edildi. Türk Gap İnşaat Şirketi’nin Mitsubishi Corporation şirketi ile ortaklaşa yaptığı proje, yurtdışına gübre ihracatının yapılmasına imkan sağlayacak.

Bunun yanı sıra, Avusturya’nın Viyana şehrinde Türkmenistan-Avusturya İş Forumu düzenleneceği açıklandı. Bu forum, Türkmenistan ile Avrupa iş dünyası temsilcilerini bir araya getirecek, Türkmen ürünlerinin ihracat imkanları araştırılacak ve doğrudan iş temaslarının kurulması sağlanacak.

Öte yandan, Türkmen Lider Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Konseyi ortak toplantısında, Berdimammet Annamammedov, Türkmenbaşı şehrinin Avaza ilçe valisi ve Avaza ulusal turizm müdürlüğü başkanı görevine atandı. Berdimammet Annamammedov, Balkan vilayeti Türkmenbaşı ilçesi vali yardımcısı görevinden alındı.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär