JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu toplandı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, Türkmenistan’ın 2019 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) başkanlık edeceği, Türkmen Lideri’nin BM Genel Kurulu toplantılarına katılacağı açıklandı.

Toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları sorumlu oldukları sektörler ile ilgili raporlar sundular. Bu raporlar doğrultusunda yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

PAMUK TOPLAMA DÖNEMİ BAŞLIYOR

Türkmenistan’ın tarım sektöründeki çalışmalar bütün Bakanlar Kurulu toplantılarında değerlendirilmektedir. Bu defa pamuk toplama döneminin yaklaşıldığı ile ilgili raporlar sunuldu. Eylül ayında toplanacak pamuk için 38 pamuk işleme fabrikası ve 156 pamuk bekletme alanı hazır edildi. Pamuk toplama çalışmalarında bin 76 pamuk biçerdöverler, 2 bin 261 araç, 2 bin 162 traktör ve 3 bin 325 traktör römorku kullanılacak.

Tarlalardaki pamuğun eksiksiz toplanması için bütün çalışmalar seferber edildi. Ülke genelinde 5 Eylül tarihinde Ahal, Lebap, Mari vilayetinlerinde, 16 Eylül tarihinde Daşoğuz vilayetinde pamuk toplama dönemi başlayacak.

ELEKTRİK ENERJİ FUARI

6-8 Eylül tarihleri arasında “Türkmenistan enerji sektörünün gelişiminin ana yönleri” konulu uluslararası fuar ve konferans yapılacak. Türkmenistan Enerji Bakanlığı ile Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa düzenleyeceği fuara yerli ve yabancı şirketler katılacak. Enerji konferansında sektöre yabancı yatırımların çekilmesi, üretim ve dağıtım kapasitelerinin modernizasyonu ve elektrik enerjisi endüstrisinde enerji tasarrufu gibi konular değerlendirilecek.

Enerji sektörü, ulusal ekonominin en önemli sektörlerinden biridir. Sektörde kısa sürede büyük projeler hayata geçirildi, yeni güçlü santraller inşa edildi. Ülke genelinde binlerce kilometreye yayılan bir dizi güç iletim hattı ve trafolar kuruldu. Elektrik enerji üretiminin arttırılması ve yurtdışına ihraç edilmesi konusunda da önemli projeler hayata geçirildi.

EKONOMİK BAŞARILARIN SERGİSİ

Toplantıda, Türkmenistan’ın bağımsızlığının 27.yıldönümü dolayısıyla ülkenin ekonomik başarılarının sergisinin yapılacağı kaydedildi. Bayram öncesinde yapılacak fuarda ülkenin Sanayi, tarım, inşaat, enerji, ulaştırma ve haberleşme, ticaret ve hizmetler, finans sektöründeki başarılını anlatan 70 stand kurulacak. Ayrıca fuarda özel sektöründe başarıları anlatılacak.

TÜRKMEN LİDER NEW YORK YOLCUSU

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 18 Eylül’de başlayacak olan BM Genel Kurulu’nun 73.Olağan toplantısı kapsamındaki Liderler oturumuna katılacağı kaydedildi. Türkmen Lider, bunun için 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde New York’ta temaslarda bulunacak ve BM Genel Sekreteri ile görüşecek.

28 Eylül tarihinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi yapılacak. Bu zirvede, Türkmenistan Tacikistan’dan BDT başkanlığını devralacak. 2019 yılında BDT’ye başkanlık edecek olan Türkmenistan, bir dizi etkinlikler düzenleyecek. Örgüte üye ülkelerin arasında başta enerji olmak üzere ulaştırma, ticaret alanındaki işbirliğinin geliştirilmesine önem verecek.

Bunun yanı sıra Türkmenistan 20-21 Eylül tarihlerinde Kazakistan’ın Almatı kentinde düzenlenecek SPECA-2018 (BM Orta Asya Ekonomileri Özel Programı) toplantısına, 17-20 Eylül tarihlerinde İtalya’nın Roma kentinde yapılacak  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesel Komitesi’nin toplantısına katılacak.

AMUL-HAZAR 2018 RALLİSİ

Ayrıca toplantıya davet edilen İçişleri Bakanı İskender Mulikov, Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisine yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Ayrıca bakan, Türkmen Lideri’ne sürücü ehliyetini ve spor arabasının teknik pasaportunu takdim etti.

Toplantıda, yarışlarda Türkmenistan’ı temsil edecek sporcuların spor kıyafetleri gösterildi. Spor kıyafetlerinin kalitesinin uluslararası standartlarda olduğu ifade edildi.

Spor kıyafetleri onaylayan Türkmen Lider, Amul-Hazar 2018 Uluslararası rallinin asırlar boyunca Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan tarihi rotanın yeniden canlandırılmasını desteklemek için tasarlandığını, ülke için önemli bir etkinlik haline geleceğini kaydetti.

Devlet Başkanı, toplantıda ralli yarış arabaları için ECO-5 dizel yakıtının temin edilmesi yönünde karar imzaladı. Bu karar kapsamında Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’nın siparişi üzerine Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi Amul-Hazar 2018 rallisine katılacak Türkmenistan’ın ve yabancı ülkelerin sporcularına 200 ton A-95 marka benzin ve 200 ton ECO-5 dizel yakıtını bedava olarak temin edecek.

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara