DÜNÝÄ

Bakanlar Kurulu toplandı: 1.Hazar Ekonomi Forumu’na hazırlıklar başladı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu’nda ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konular ele alındı.

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 12 Ağustos’ta Kazakistan’da gerçekleştirilen Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülke Devlet Başkanları Zirvesi’nde alınan kararlar kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Zirvede mutabık kalınan ortak bildiride Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle 6.Hazar Zirvesi ve 2019 yılında 1.Hazar Ekonomi Forumu’nun yapılması kararlaştırılmıştı.

Bu bağlamda hükümet düzeyinde organizasyon komitesi kuruldu. Bu komite, Türkmenistan’da söz konusu üst düzey toplantıların yapılmasını sağlayacak ve zirvede imzalanan projelerin taslağını hazırlayacak.

Bunun yanı sıra Türkmenistan Devlet Başkanlığı’na bağlı Hazar Denizi ile ilgili Devlet Kurumu’nun bünyesinde Hazar Denizi Enstitüsü kuruluyor. Bu kurum Hazar’a yönelik analiz çalışmaları ve bilimsel araştırmalar yapacak, uluslararası ve ulusal belgeler hazırlayacak.

ULUSLARARASI EÄžİTİM VE SPOR FUARI

Bakanlar Kurulu’nda 13-14 Kasım tarihlerinde Uluslararası Eğitim ve Spor Fuarının yapılacağı kaydedildi. Fuara dünyanın 30 ülkesinden spor ve eğitim alanında faaliyet gösteren şirketlerin katılması bekleniyor. Ayrıca, Türkmenistan’ın bu alandaki kurumları stand açacak.

TÜRKMENİSTAN-AZERBAYCAN TRANSİT VE ULAŞTIRMA İŞBİRLİÄžİ HÜKÜMETLERARASI KOMİSYONU

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan heyetinin Azerbaycan ziyareti değerlendirildi. Bu ziyarette öncelikle ulaştırma ve transit taşımacılık alanındaki işbirliği ele alındı. Bu bağlamda, Türkmenistan-Azerbaycan Transit ve Ulaştırma İşbirliği Hükümetler arası Komisyonunun kurulması teklif edildi. Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye (Lapis Lazuli) Transit Taşımacılık Koridoru projesi ele alındı. Bunun yanı sıra ulaştırma alanındaki işbirliğinin arttırılması, lojistik sistemin kurulması yönünde görüşmeler yapıldı.

Ýene-de okaň

Hytaý bilen Gruziýanyň arasynda wizasyz döwür başlandy

Wengriýada täze prezident saýlandy

Antoniu Guterriş Şanhaý Hyzmatdaşlyk Guramasynyň sammitine çagyryldy

Aşgabatda “Lapis Lazuli” ulag geçelgesi boýunça bäştaraplaýyn duşuşyk geçiriler

Türki akademiýasynyň wekiliýeti Türkmenistana geler

Magtymguly Pyragynyň golýazmalarynyň nusgalary “British Library” kitaphanasynda saklanýar