JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: Tepe Türkmen’in Cam Fabrikası’nın açılışına hazırlık

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2018 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türk şirketlerinden Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası’nın açılışına yapılan hazırlıklar ve Çalık Enerji’nin Mari vilayetinde inşasını sürdüğü buharlı ve gaz türbinli elektrik santrali projesi değerlendirildi.

CAM FABRİKASININ AÇILIŞ HEYECANI

Bakanlar Kurulu toplantısında sanayiden ve tekstilden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammet Aydoğdıyev, Ahal vilayetinin Ovadandepe mevkiinde inşa edilen Cam ve Cam Ürünleri fabrikasının hizmete açılmasına yönelik hazırlıklar hakkında bilgilendirdi. Türkmen Cam Ürünleri olarak adlandırılan fabrika, Türk Tepe Türkmen İnşaat şirketi tarafından inşa edildi.  Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, söz konusu projenin yurtdışından ithal edilen malların yerini dolduracak ürün üretim programı kapsamında inşa edildiğini belirtti. Bu bağlamda büyük önem taşıyan bu endüstriyel tesisin son teknoloji ile donatıldığını, çeşitli cam ürünleri yanı sıra şeffaf ve renkli cam şişelerin üretiminin yapılacağı ifade edildi. Bu tesiste çalışacak Türkmen vatandaşlarının eğitim aldığı da belirtildi.

Devlet Başkanı, yüksek teknolojik ekipmanlar ile donatılan sanayi tesisinin açılmasının ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirterek, yerli hammadde ile çeşitli cam ürünlerinin üretileceğini belirtti. Türkmen Lider, bu tesiste üretilecek ürünler ile ülke ihtiyaçlarının karşılanacağını ifade etti.

ETALON MERKEZİNİN ISI LABORATUVARINA ULUSLARARASI AKREDİTASYON

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Türkmen Standardları kurumunun çalışmalarının kalitesinin arttırılması yönünde bilgi verdi. Bu bağlamda, Etalon Merkezi’nin Isı Laboratuvarı, Slovak Ulusal Akreditasyon Ajansı’nın (SNAS) uluslararası akreditasyonu sürecini başarıyla tamamladı ve sertifikasını aldı.

TÜRKMENİSTAN EXPO 2020 FUARI’NA KATILACAK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Orazmurat Gurbannazarov, Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 fuarına katılacaklarını söyledi. 20 Ekim 2020 tarihinden 10 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek olan Dubai EXPO 2020 fuarı “Zihinleri birleştirmek, geleceği yaratmak” sloganıyla düzenlenecek. Türkmenistan’ın bu fuara katılması için EXPO 2020 Organize Komitesi ile görüşmeler yapılmaktadır.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın söz konusu uluslararası fuarda yer almasının önemli olduğuna dikkat çekti. Bunun Türkmen ekonomisindeki başarıları, kültür ve tarihi mirası tanıtmak için büyük taşıdığı ifade edildi.

AVAZA SERGİLER MERKEZİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Maksat Babayev, Avaza turizm bölgesinde Avaza Sergiler Merkezi’nin inşa edileceğini duyurdu. Bu proje, Türkmengaz kurumu tarafından hazırlandı. Türkmen Lider, Avaza’da inşa edilecek fuar merkezinde çeşitli düzeyde görüşmelerin yapılması için de koşulların oluşturulmasını istedi.

DEV ELEKTRİK SANTRALI

Enerji ve inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Türk Çalık Enerji tarafından inşa edilmekte olan Mari Devlet Elektrik Santrali projesi hakkında bilgilendirdi. 1574 megavat kurulu gücündeki santralde 263,25 megavat gücünde 4 gaz türbini ve 260,5 megavat gücünde 2 buhar türbini devreye alınacak. Projede, son aşamaya gelindiği ifade edildi.

Türkmen Lider, bu elektrik santralinin ülkedeki artan elektrik ihtiyacının giderilmesine ve yurtdışına yeni güzergahlar ile ihraç edilmesine imkan sağlayacağını belirtti.

BELARUS KÜLTÜR GÜNLERİ

Kültürden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Annageldi Garacayev, 24-26 Ocak tarihlerinde Belarus Kültür Günleri etkinliklerinin Aşkabat’ta yapılacağını ifade etti. Söz konusu etkinlikler iki ülke Kültür Bakanlıkları arasında imzalanan 2017-2020 yılları işbirliği eylem planı kapsamında ve ülkeler arasındaki diplomatik münasebetlerin 25.yıldönümü dolayısıyla düzenlenmektedir. Bu etkinlikler kapsamında fotoğraf sergisi, film gösterimi, iki ülke sanatçıları ve yazarları arasında bilgi paylaşımı görüşmeleri olacak.

 

ULUSKARARASI RALLİ YARIŞLARI                       

Eğitim, spor ve sağlıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Sapardurdu Toylıyev, Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının, bisiklet turunun ve koşu maratonunun yapılacağını belirtti. Bu spor yarışları, Büyük İpek Yolu’nun, Türkmen halkının tarih ve kültürel mirasının tanıtılması amacıyla gerçekleştirilecektir.

Türkmen Lider, toplantıda bununla ilgili bir kararname imzaladı. Karar kapsamında Amul-Hazar 2018 yarışlarının organizasyon komitesi kuruldu ve üyeleri belirlendi.

TÜRKMENİSTAN’DAN PAKİSTAN’A ZİYARET

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 15-16 Ocak tarihlerinde Türkmen heyetinin Pakistan’da çalışma ziyaretinde bulunacağını kaydetti. İslamabat’ta iki ülke dışişleri bakanlıklarının arasında siyasi istişare toplantısı yapılacak. Toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkiler ele alınacak. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı başta olmak üzere elektrik enerjisi ve ulaştırma alanındaki ortak projeler değerlendirilecek. Ayrıca, bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.

TÜRKMENİSTAN, MÜSLÜMAN KADIN PARLAMENTERLERİN 7. KONFERANSI’NA KATILACAK

Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, İran’da yapılacak İslam İşbirliği Örgütü’nün Müslüman kadın parlamenterlerin 7. konferansına ve söz konusu örgütün bu kurumunun 13.oturumuna katılacaklarını belirtti.

Meclis Başkanı ayrıca, 5 Ocak tarihinde yeni yasaların kabul edildiğini, ülkedeki yasaların uluslararası standartlara çıkartılması için çalışmaların devam ettirildiğini belirtti. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy