JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: Ocak-Nisan ayları değerlendirildi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplanda, 2018 yılının ilk 4 ayındaki ekonomik durum değerlendirildi ve gündeme ilişkin konular ele alındı.

GSYİH’DEKİ BÜYÜME YÜZDE 6,2

Türkmenistan’da Ocak-Nisan aylarında Gayri Safi Yurt İçi Hasılanın büyüme hızı yüzde 6,2 oranına ulaştı. Söz konusu dönemde sanayide 4,6, inşaatta 0,4, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 10,4, ticarette yüzde 7,8, tarımda yüzde 3,2 ve hizmet sektöründe 10,1 oranında büyüme rakamları açıklandı.

Bu dönemde 2020 Devlet Başkanlığı Programı kapsamında köylerin, kasabaların ve ilçelerin kalkınması için 583 milyon manatlık yatırım gerçekleştirildi.

4 AYDA 90 ANLAŞMA

Toplantıda, Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalar değerlendirildi. Bu dönemde dışişleri aracılığıyla 262 yabancı heyet Türkmenistan’ı ziyaret etti. 215 Türkmen heyeti, yurtdışına gitti. Türkmenistan’da yabancı ortaklar ile çeşitli düzeyde 91 etkinlik gerçekleştirildi. 90 uluslararası anlaşma imza atıldı. Dışişleri Bakanlıkları arasındaki istişare toplantıları devam etmektedir. Bu dönemde 22 görüşme yapıldı.

TÜRKMEN-ALMAN ORTAK KOMİSYON TOPLANTISI

29 Nisan-1 Mayıs tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de Türkmen-Alman ortak komisyonun 8.toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğine ağırlık verildi. Türkmenistan’daki petrolgaz, enerji, ulaştırma alanlarındaki dev projelere yatırımların çekilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Alman şirketlerini petrolgaz sektöründeki çalışmaları, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı inşası projesine Alman doğalgaz ekipmanı üreten firmalarının çekilmesi konusunda fikir teatisinde bulunulduğu ifade edildi.

Umax Trade GmbH Alman şirketinden su sektörü için ekipman alımı, Airbus’dan yolcu, yük ve diğer uçakların satın alımı konusunda işbirliği tekliflerinin değerlendirildiği belirtildi.

EÄžİTİM VE SPOR BAŞARILAR

Ocak-Nisan aylarında Türkmen öğrencileri uluslararası olimpiyatlarda 46 madalya, internet yarışmalarında 111 ödül aldığı belirtildi. Üniversite öğrenciler ise bu dönemde uluslararası olimpiyatlarda 4 gümüş ve 3 bronz madalya, internet yarışlarında ise 80 ödül kazandığı kaydedildi.

Türkmen sporcuları 4 ayda 35 uluslararası turnuvaya katıldı. Bunların 4’si dünya şampiyonalarıdır ve Türkmen sporcuları bu turnuvalarda 4 madalya kazandı, 10 Asya şampiyonasında ise 33 madalya kazandı. Diğer yarışlarda ise toplam 55 madalya kazanma başarısı gösterdi.

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler