JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: LAPIS – LAZULİ ROUTE PROJESİ

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ele alınan konular ile ilgili detayları derledik.

TÜRKMEN HEYETİNİN JAPONYA ZİYARETİ DEÄžERLENDİRİLDİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Türkmenistan heyetinin Japonya ziyaretini değerlendirdi. Bu ziyaret kapsamında Japon Hükümeti’nde, Parlamentosunda ve diğer kurumları ve şirketlerinde yapılan görüşmeler hakkında bilgi verildi. Ziyaret kapsamında 8 anlaşma imzalandı. 2018-2020 yılları için yapılması öngörülen projeler değerlendirildi.

Bakanlar Kurulu’nda demiryolu taşımacılığının elektrifikasyonu ve yüksek hızlı tren ağının oluşturulmasında Japonya'nın tecrübelerinden faydalanılması ele alındı.

BDT HÜKÜMET BAŞKANLARI (BAŞBAKANLAR) ZİRVESİ

Toplantıda, 2 Kasım’da Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) Hükümet Başkanları Toplantısına yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verildi. Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılacak BDT Başbakanlar Zirvesi’nde pek çok konunun özellikle ekonomi, sosyal ve enerji alanındaki işbirliğinin görüşüleceği ifade edildi.

Türkmenistan 2019 yılında BDT başkanlığına üsleniyor. Bu nedenle, bu örgütün toplantılarına büyük önem vermektedir. Toplantıya, maliye, finans ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı G.Myradov başkanlığındaki heyet katılacak.

TÜRKMEN-AMERİKAN SİYASİ İSTİŞARELER

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan ile ABD arasındaki siyasi istişare toplantısı değerlendirildi. Bu toplantı için ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Asya’dan sorumlu Müsteşarı Emilia Puma önceliğindeki heyet Aşkabat’a geldi. Görüşmelerde, iki ülke arasındaki ticari, ekonomi ve kültürel konuları içeren pek çok konu ele alındı.

İkili ilişkilerde güvenliğin ve istikrarın sağlanması alanındaki işbirliği konuları da ön plana çıktı. Bu bağlamda, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 73.BM Genel Kurulu’nda ileri sürdüğü inisiyatifler değerlendirildi. Ayrıca, ABD’li iş dünyası temsilcilerinin Türkmenistan’da dev projelere katılmaya istekli olduğu ifade edildi.

DİJİTAL EKONOMİYE GEÇİŞ

Toplantıda, Türkmenistan’da 2019-2025 yılları kapsayan Dijital Ekonomi Gelişme Konsepti hakkında bilgi verildi. Bu konsept kapsamındaki çalışmalar 3 etapta hayata geçirilecek. Söz konusu konsept, bilgi ve iletişim teknolojilerinin GSYİH oluşumuna katkısını artırmaya yönelik tedbirleri, ulusal ekonominin dijital alanını geliştirmeyi hedeflemektedir.

LAPIS – LAZULİ ROUTE PROJESİ

Bakanlar Kurulu’nda aralarında Türkiye’nin de yer aldığı Afganistan’dan başlayarak, Avrupa’ya kadar uzanması beklenen Lapis – Lazuli Route Transit Taşımacılık Koridoru projesine yönelik çalışmalar ele alındı.

Bunun yanı sıra Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman, Kazakistan-Türkmenistan-İran ve Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye gibi transit taşımacılık koridorlarının yük taşımacılığı anlamında büyük önem taşıdığı kaydedildi.

Lapis Lazuli projesi Afganistan’ın Turgundi kentinden başlayarak, Aşkabat üzerinden Türkmenbaşı kenti, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanıyla Bakü’ye geçilerek, oradan da Tiflis ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya kadar uzanacak.

Bununla ilgili konular ulaştırma ve haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev’in Azerbaycan ziyaretinde ele alınacak.

15 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) kapsamında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşma imzalanmıştı.

DÜNYA HALTER ŞAMPİYONASI

Bakanlar Kurulu’nda Dünya Halter Şampiyonası hakkında bilgi verildi. 28 Ekim-10 Kasım tarihlerinde yapılacak Dünya Halter Şampiyonası’na Afrika, Avrupa, Asya, Amerika ve Okyanus bölgelerinden 800 civarında sporcu katılacak. Bunun yanı sıra 300 antrenör, 45 hakem ve doktor, 70 yabancı basın mensubu Aşkabat’a gelecek. Uluslararası Halter Federasyonu’ndan 100 yakında temsilci katılacak. Toplam bin 500 yabancı konuk bekleniyor. Şampiyona’nda 67 altın, 67 gümüş ve 67 bronz olmak üzere toplam 201 madalya için sporcular ter dökecek. 500 civarındaki gönüllü üniversite öğrencileri konuklara hizmet edecek.

28-31 Ekim tarihlerinde Uluslararası Halter Federasyonu tarafından bir dizi toplantılar yapılacak. 31 Ekim’de Uluslararası Halter Federasyonu’nun Kongresi Spor otelinde düzenlenecek.

1 Kasım tarihinde Dünya Halter Şampiyonası’nın açılış töreni yapılacak.

Dünya Halter Şampiyonası’nın yapıldığı dönemde Olimpiyat Köyü’nün etrafındaki 4 büyük AVM’ler 24 saat hizmet verecek.

EURONEWS VE DÜNYA KANALLAR BİLGİLENDİRECEK

Türkmenistan’da yapılacak Dünya Halter Şampiyonası için resmi web sitesi hazırlandı. Türkmence, İngilizce ve Rusça hazırlanan www.ashgabat2018.com sitesinde bütün bilgiler yer alacak. Bunun yanı sıra Euronews başta olmak üzere 145 ülkenin televizyonuna halter şampiyonasına yönelik enformasyon bilgi dağıtıldı.

5 bin katılımcı ve organizatör için akreditasyon çalışmaları yapıldı. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı gönüllüler, personel ve Türkmenistan milli takımı için spor kıyafetleri hazırladı.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev ve Türkmenistan Halter Federasyonu Başkanı, Türkmen Lideri’ne halter şampiyonasının açılış töreni için davetiyeni ve sembolik hediyeleri takdim etti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’da düzenlenecek büyük spor yarışı ile tebrik ederek, Türkmen sporcularına başarılar diledi.

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär