TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: EXPO 2020 Fuarı’na hazırlık

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. 17-19 Mart tarihleri arasında Bahreyn Kralı’nın Türkmenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı. Türkmenistan’ın EXPO 2020 Fuarı’na yaptığı hazırlıklar ele alındı.

BAHREYN KRALI TÜRKMENİSTAN’I ZİYARET EDECEK

Bakanlar Kurulu’nda ilk olarak Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ülkenin dış gündemine yönelik bilgi verdi. Bakan, Pakistan’a gerçekleştirdiği ziyaret ve Bahreyn Kralı’nın Türkmenistan’a gerçekleştireceği ziyaret hakkında bilgilendirdi.

Türkmen heyeti, bu hafta başında Pakistan’a yaptığı ziyaret kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri ve diğer bakanları ile görüşmelere yaparak, enerji ve ulaştırma projelerini değerlendirdi. Ayrıca, ziyaret kapsamında 5 anlaşma imzalandı.

Daha sonra Bahreyn Kralı’nın 17-19 Mart tarihleri arasındaki ziyaret hazırlıkları değerlendirildi. İki ülke arasında Aralık 1995’te diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Şubat 2011 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Bahreyn’i ziyaret ederek, bir dizi anlaşmalar imzalamıştı.

Bu ziyarette yatırım, bankacılık, petrol ve gaz sektörlerinde, kimya endüstrisinde ikili projeleri hayata geçirmek, ticari ve ekonomik bağları arttırmak ve kültürel ve insani temasları teşvik konuları ele alınacak. Ayrıca ikili münasebetlere ivme kazandıracak bir dizi anlaşmalar imzalanacak.

Bahreyn Kralı’nın ziyareti Türkmenistan’ın Ortadoğu ülkeleri ile yaptığı karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin daha da hızlandırılmasına katkı sağlayacak.

PAMUK EKİMİ BAŞLAYACAK: ÖZEL SEKTÖRE DE ARAZİ TAHSİS EDİLDİ

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, pamuk ekimine yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Bu sene ülke genelinde 1 milyon 50 bin ton pamuk rekoltesinin alınması hedeflenmektedir. Ülkenin başlıca tarım ürünü olan pamuğu ilk defa bu sene özel tarım üreticileri de ekecek. Bunlar için 33 bin 805 hektar arazi tahsis edildi.

Türkmen Lider, pamuğun yetiştirilmesi için ülkede bütün imkanların oluşturulduğunu, çiftçilere bu ürünün yetiştirilmesi için ihtiyaç duydukları gübre, tohum, su ve tarım makineleri konusunda devletin desteğinin devam ettiğini belirtti.

Bu sene 1 milyon 600 bin ton buğday ve 1 milyon 50 bin ton pamuk rekoltesinin alınmasının hedeflendiğini belirten Devlet Başkanı, 23 Mart tarihinde Ahal, Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde, 27 Mart tarihinde ise Daşoğuz vilayetinde pamuk ekimine başlanması konusunda talimatlarını verdi.

PETROL RAFİNERİLERİ İÇİN YENİ STRATEJİSİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Türkmenbaşı Petrol Rafinerileri Kompleksi ve Seydi Petrol Rafinerisi için Kavramsal Gelişim Stratejisi’nin hazırlandığı hakkında bilgi verdi.

Bu stratejide, ülkenin 2 önemli petrol rafinerilerinin üretim kapasitesi detaylı bir şekilde analiz edecek, tesislerde üretilebilecek dünya pazarlarında yüksek talep gören en uygun petrol ürün yelpazesini arttırılması konusunda çalışmalar yapılacak. Çevre dostu endüstrilerin oluşturulması, ürünlerin rekabetçiliğinin arttırılması için öneriler de hazırlanacaktır.

ELEKTRİK FATURA ÖDEMELERİNDE DİJİTAL DÖNEM

Elektrik enerjisi ve inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, elektrik fatura ödemelerinde dijital sisteme geçileceğini kaydetti.

Aşkabat şehrinin Devlet Elektrik Denetim Kurumu bünyesinde modern ekipman ve yazılım ile donatılan Hesaplama Merkezi kuruldu. Merkezde adresler, kullanılan elektrik miktarları, ödeme koşulları dahil olmak üzere tüketicilerin elektronik veri tabanı oluşturulacak.

Artık cep telefonları, ödeme terminalleri, internet aracılığıyla ödeme yapabilir. Benzer merkezlerin bu yılın sonuna kadar tüm vilayetlerde de açılması bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖRÜN 11.YILDÖNÜMÜ VE 2020 EXPO FUARI

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kuruluşunun 11.yıldönümü dolaysıyla fuar düzenleneceğini ve EXPO 2020 Fuarı’na hazırlıklar doğrultusunda bilgi verdi.

Fuarda sanayi, tarım, inşaat ve yapı malzemeleri, işleme ve gıda endüstrisi, ulaştırma, lojistik, turizm, eğitim, ticaret ve hizmetler, bilgi ve iletişim teknolojileri özel sektör temsilcilerinin 188’si stant açacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 Fuarı için Türkmenistan standını hazırlamak konusunda açılan uluslararası ihaleyi Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye olan Tekmil şirketi kazandı.

Türkmenistan standı bin 581 metrekare alanı kapsayacak. Organizasyon Komitesi’nin şartları kapsamında 976 metrekare alanda 2 katlı stant kurulacak. İlk katında 3D formatında Türkmenistan’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini gösteren Türkmence, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça dillerinde sinevizyon gösterisi sunulacak.

İkinci katında Türkmenistan’ın ihraç ürünleri sergisi oluşturacak ve ayrıca bu katta iş görüşmeleri yapılacak.

NEVRUZ BAYRAMI NEVRUZ YAYLASINDA KUTLANACAK

Kültürden ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva 21 Mart tarihinde kutlanacak Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde Nevruz yaylasında Nevruz Bayramı etkinliklerinin düzenleneceği kaydedildi. Bayram kutlamaları kapsamında biri dizi etkinlikler yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan ile Kazakistan arasında yapılan Hükümetler arası Komisyon toplantısının sonuçları hakkında bilgi verildi. Başsavcı B.Atdayev, ülkedeki ağaçlandırma kampanyası döneminde ekilen ağaçların bakımı konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, devlet bayramlarında yapılan af yasası için komisyon toplantısının çalışmaları ile ilgili bilgi sundu.

Ýene-de okaň

Türkmenistan Portugaliýa ilçi belledi

Nazarbaýew Halk Maslahatynyň Başlygyny gutlady

Türkmenistanyň daşary işler ministrine täze orunbasar bellendi

Ata Watan Eserleri

Teswirle