JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu: Afgan Cumhurbaşkanı Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans bağlantı sistemiyle Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirilerek, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ziyareti konuşuldu.

AFGAN CUMHURBAŞKANI’NIN ZİYARETİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ziyareti hakkında bilgilendirdi.

Belirtildiği gibi, Türkmenistan’ın dış politika öncelikleri arasında komşu ülkeler, özellikle Afganistan ile işbirliğinin münasebetlerin geliştirilmesine büyük önem verildiği kaydedildi. Türkmenistan en yakın komşusu Afganistan’a çeşitli vesileler ile yardımlarda bulunmaktadır.

Bu bağlamda Afganistan’a indirimli fiyattan elektrik enerjisi ve sıvılaştırılmış gaz sevkiyatı yapılmaktadır. Afgan topraklarında sağlık evi, okul gibi bir dizi sosyal tesisler inşa edildi.

Türkmen Lideri’nin inisiyatifi ile başlatılan uluslararası projelerde Afganistan’da yer almaktadır. Örnek olarak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı ve Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı projelerini, transit taşımacılık projelerini göstermek olur.

Afgan Cumhurbaşkanı Gani’nin Aşkabat ziyaretinde bir dizi ikili anlaşmalara imza atılması öngörülmektedir.

HAYVANCILIK VE KÜMES ÇİFTLİKLERİNİN ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Finans, maliye ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Ahal, Lebap ve Mari vilayetlerinde hayvancılık çiftliklerinin inşa edilmesi, Balkan ve Mari vilayetlerindeki kümes hayvancılık çiftliklerinin özelleştirilmesi yönünde hazırlanan kararnameler hakkında bilgilendirdi.

Türkmenistan’ın 2019-2025 Sosyo-Ekonomik Kalkınma Programı kapsamında bir dizi yatırım projelerinin hayata geçirilmesi ve devlete ait tesislerin özelleştirilmesi öngörülmektedir. Bu bağlamda, Türkmen Lider hazırlanan kararnamelere imza attı.

4 HAYVANCILIK ÇİFTLİÄžİ ÖZELLEŞTİRİLDİ

Türkmen Lideri’nin Kararı kapsamında Ahal, Mari ve Lebap vilayetlerinde Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri tarafından inşa edilmekte olan 4 hayvancılık çiftliği inşa etmekte olan firmalar devredildi. Bu hayvancılık çiftliklerin inşasının Aralık 2020 tarihinde tamamlanması öngörülmektedir.

KÜMES HAYVANCILIK ÇİFTLİKLERİ ÖZELLEŞTİRİLDİ

Devlet Başkanı diğer bir Karara daha imza atarak, Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı tarafından Balkan ve Mari vilayetinde inşa eden kümes hayvancılık çiftliklerini Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin üyelerine doğrudan (hedefli) satışlar yaparak, özelleştirilmesine izin verildi.

TÜRKMEN-KORE EKONOMİK İŞBİRLİÄžİ KOMİSYONU TOPLANACAK

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Güney Kore’nin başkenti Seoul kentinde düzenlenecek Türkmenistan-Kore Hükümetler arası Komisyonu’nun 7.toplantısına yapılan hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Toplantıda, daha önce mutabık kalınan anlaşmaların uygulanmasının yanı sıra, ticaret, ekonomik, finansal ve endüstriyel alanlarda, enerji ve mineral kaynakları işleme, inşaat ve ulaştırma, tarım ve balıkçılık alanında, ayrıca kültür, turizm, sağlık, standardizasyon, bilgi ve iletişim teknolojileri, eğitim alanında ortaklığın geliştirilmesine yönelik konular değerlendirilecek.

Türkmen Lider, Asya-Pasifik ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesine büyük önem verildiğini, hükümetler arası komisyon toplantısında ulusal ekonominin çeşitlendirilmesini teşvik etmek için tasarlanmış büyük yatırım projelerinin hayata geçirilmesi, ihracat fırsatlarının güçlendirilmesi ile ilgili projelerin ele alınması konusunda bir dizi talimatlar verdi.

Devlet Başkanı ayrıca, Türkmen-Kore Hükümetler arası Ticaret, Ekonomik, Bilim ve Teknolojik İşbirliği Komisyonunun Türkmen tarafının üyelerini onaylayan kararı imzaladı.

3 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, tarım alanındaki mevsimlik çalışmalar ve 2019 yılında Ulusal Orman Programı kapsamında Aşkabat ve vilayetlerde iğne yapraklı, meyve ağaçları ve üzüm olmak üzere 3 milyon fidan dikilmesi hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, ağaçlandırma kampanyasına yönelik karara imza attı. Bu Karar kapsamında bakanlıklar ve kamu kurumları, Aşkabat Belediye Başkanlığı, Ahal vilayetinin Ak buğday ilçesi ile Baherden işçileri arasında 1,5 milyon fidan dikecek. Bunun yanı sıra vilayet valilikleri kendi bölgelerinde yaprak döken, iğne yapraklı, meyve ağaçları ve üzüm olmak üzere 1,5 milyon fidanı toprakla buluşturacak.

Devlet Başkanı, ayrıca Türkmenistan heyetini 18-22 Şubat tarihlerinde İspanya’ya çalışma ziyaretinde bulunmak üzere gidilmesine yönelik karara imza attı.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan heyetinin 11-14 Şubat tarihlerinde Almanya ziyareti, 80 Alman şirketi ve Alman hükümet yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkmenistan-Almanya İş Forumu hakkında rapor sunuldu.

Türkmenistan ile Dünya Sağlık Örgütü, UNİSEF ile işbirliği konuları değerlendirildi. Bu bağlamda, Türkmen Lider, BM Çocuk Fonu ile hastalıkların önlenmesi konusunda işbirliğini geliştirmek için, Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı’na Türkmenistan Hükümeti ile Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu arasında Mutabakat Muhtırası için Türkmenistan’da aşı bağımsızlığı girişimi konusunda ek bir Anlaşma imzalamasına yetki veren Kararnameye imza attı.

Türkmen Lider ayrıca, inşaatta fiyatlandırma konusunda 2019-2025 Devlet Programını onayladı. Devlet Başkanı, «Deňiz söwda floty» kapalı anonim şirketini Ulusal deniz taşıyıcısı olarak değerlendirilmesine yönelik karara imza attı.

 

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler