JEMGYÝET

Bakanlar Kurulu 9 ayı değerlendirdi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, il ve ilçe valileri, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, rektörler, gazete editörlerinin katıldığı toplantıda, 2018 yılının Ocak-Eylül ayları değerlendirildi ve yeni yıla kadar hedefler belirlendi.

EKONOMİK BÜYÜME 6,2

Toplantıda, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bazı bakanlar ve kamu kurum yetkilileri 9 ayın raporunu sundu. İlk olarak ülkenin makroekonomik rakamları açıklandı. 1 Ekim itibarıyla devlet bütçesinin gelir kısmı yüzde 116,2 ve gider kısmı – yüzde 92,6 seviyesinde gerçekleşti. Bugüne kadar 31,3 milyar manat yatırım yapıldı.

Dokuz ayda tüm ulaştırma alanlarında gerçekleştirilen yük taşımacılığı hacmi yüzde 8 arttı. Belirtilen dönemde, 2017 yılı aynı dönemine göre yolcu trafiği artış yüzde 3,8 oranında artmıştır.

2018 yılının Ocak-Eylül döneminde ekonomik büyüme 6,2 oranında tutulurken, sanayide yüzde 4.2, inşaatta yüzde 0.6, ulaştırma ve haberleşmede yüzde 10.8, tarımda yüzde 4.9,, ticarette yüzde 7.6, hizmet sektöründe yüzde 10.6 oranında artış görüldü. Devlet bütçesinin yüzde 73’ü sosyal alandaki projeler için harcandı.

Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin 9 ay boyunca, sanayi üretimindeki artışı yüzde 27,1, tarım ve gıdada yüzde 40.1 oranına ulaştı. Ticaret cirosu yüzde 1,6 arttı.

Söz konusu dönemde Türkmen öğrenciler uluslararası bilim olimpiyatlarında 96 madalya, üniversite öğrencileri 26 madalya kazandı. Türkmen sporcular 9 ayda çeşitli uluslararası spor müsabakalarına katılarak, 58 altın, 45 gümüş ve 78 bronz olmak üzere toplam 181 madalya kazandı.

Türkmen Lider, geçtiğimiz ayda yapılan Halk Maslahatı’nda alınan kararlar kapsamında 2019 yılının devlet bütçesinin hazırlanması, bu bütçede memur, emekli maaşlarının, öğrenci burslarının ve yardım paralarının ve değişik sosyal desteklerin arttırılması için kaynak ayrılmasına önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Devlet Başkanı ayrıca, ülkenin bütün şehir ve ilçelerinde yardıma muhtaç insanlar için evlerin inşası için ayrılacak mali kaynağın Devlet bütçesinde yer alması gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra 2019-2025 yılları için Kalkınma Programının hazırlanması istendi.

Türkmen Lider, petrolgaz sektörü yetkililerine TAPİ projesinin ve diğer uluslararası doğalgaz hatlarının devam ettirilmesi, Hazar Denizi’nin Türkmen kıyısındaki doğalgaz ve petrol arama çalışmalarının hızlandırılması, Türkmen enerji kaynaklarının dünya pazarına sevkiyatının çeşitlendirilmesi, yeni yataklarda arama çalışmalarının yapılması konusunda bir takım talimatlar verdi.

Devlet Başkanı, inşaat sektörü yetkililerine karayollarının, özellikle otobanların inşasına daha fazla önem verilmesi gerektiğini söyledi.

Türkmen Lider, ulaştırma ve haberleşme sektörü yetkililerine yük taşımacılığında deniz ve nehir taşımacılığında çalışmaların yavaş olduğuna dikkat çekerek, Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nın tam kapasitesinde çalışmadığını, demiryolların yenilenme çalışmalarının yavaş gittiğini söyleyerek, bu alandaki çalışmaların hızlandırılması istedi.

 

 

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Meclisi’nin yaptığı faaliyetler de değerlendirildi. Söz konusu dönemde Parlamentonun 3. toplantısında 34 Türkmenistan Yasası ve 51 Meclis Kararı kabul edildi.

Devlet Başkanı toplantıda, bundan sonra yurtdışına pamuk ipliğinin satılmaması gerektiğini söyleyerek, ipliğin tamamen Türkmenistan’da işlenmesi konusunda talimat verdi.

Bakanlar Kurulu’nda Devlet Başkanı, tarım sektöründeki çalışmalardan memnun kalmayıp Tarım ve Su Bakanı Övezmurat Enermuradov ve Bakan Yardımcısı Toylymyrat Myradov sert kınama cezası verirken, Tarım ve Su Bakanı’nın ekonomi ve finans işlerinden sorumlu yardımcısı Amanmuhammet Myradov’u görevinden aldı.

Ayrıca, Türkmenkimya Kurumu Başkanı Nyyazly Nyazlyyev, Türkmenistan Devlet Gümrük İdaresi Başkanı Atadurdy Osmanov ve Daşoğuz il valisi Mammet Bayramgulyyev görevindeki aksaklıklar dolayısıyla sert kınama cezası aldı.

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidentiniň BMG-niň Baş sekretarynyň orunbasary bilen duşuşygy

Türkmenistan howanyň üýtgemegi boýunça Sebit merkezi başlangyjyny öňe sürýär

Türkmenistan teklip edilýän Howa we Saglyk boýunça Jarnamany goldaýar

Türkmenistan Ählumumy metan borçnamasyna goşuldy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň Prezidenti Bütindünýä howa Sammitiniň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Türkmenistanyň Prezidenti Dubaýa bardy