JEMGYÝET

Bağımsızlık bayramı öncesinde yeni cami açıldı

Türkmenistan’ın Bağımsızlık bayramını kutladığı günlerde Parahat 7 semtinde yeni cami ibadete açıldı. Hz. Ömer’in ismini taşıyan caminin açılış töreninde Türkmenistan Müftüsü, Aşkabat ve vilayet imamları, yaşılar heyeti, Aşkabat şehrinin sakinleri katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Kararı ile cami, Aga gurluşık yerli firma tarafından inşa edildi. 13 bin metrekare alana kurulan camide toplu yemek sadakasının verilebileceği alan oluşturuldu.

Caminin minare, orta ve küçük kubbelerin yükseklikleri dikkat çekti. Minarelerin yüksekliğinin 63 metre, orta ve küçük kubbelerin yüksekliği ise 40 ve 23 metredir. Bu sayıların her biri Hz. Muhammed Peygamberimizin hayatında önemli yer almış sayılardır. Peygamberin yaşadığı seneyi, peygamberlik geldiği yaşı ve peygamberlik dönemini anlatmaktadır.

Caminin dış cephesinin özellikleri ile tanışan tören katılımcıları camiye girerek, iki rekat mescit namazı kıldılar. Camide aynı anda 3 bin kişi namaz kılabilecek. Üst kısımda kadınlar için alan oluşturuldu.

Ýene-de okaň

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär

Türkmenistanyň we Özbegistan Respublikasynyň Daşary işler ministrlikleriniň arasyndaky syýasy geňeşmeler geçirildi

“Galkan” toparynyň ynamly ýeňşi: 15-1

Ata Watan Eserleri

Özbegistanyň Prezidenti: Türkmenistan bilen köptaraplaýyn gatnaşyklar has-da ösdüriler