TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Bağımsız Devletler Topluluğu, Türkmenistan’daki seçimleri takip edecek

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) örgütü Türkmenistan’da 12 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini gözlemci statüsünde takip edecek.

Örgüt üye ülke daimi temsilcilerinin toplantısında, BDT İcra Komitesi Başkanı ve İcra Sekreteri Sergey Lebedev başkanlığındaki heyetin Türkmenistan’daki seçimleri izleyeceği yönünde karar alındı.

Toplantıda, örgütün İcra Sekreteri Sergey Lebedev’in başkanlık adaylığı onaylandı. BDT daha önceki seçimlerde de gözlemci statüsünde katılmıştı.

Türkmenistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerin yaklaşması sonucunda partiler tarafından aday belirleme süreci tamamlandı. Türkmenistan Demokratik Partisi, Sayın Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’u, Sanayiciler ve Girişimciler Partisi “Rysgal” Bankının Başkanı Bekmurat Sahetmuradoviç Atalıyev’i ve son olarak Ziraat Partisi Merv İl Başkanı Durdıgılıç Orazov’u aday gösterdi. Türkmenistan’da kayıtlı 3 siyasi parti bulunmaktadır ve böylece tüm siyasi partiler Devlet Başkanlığı için adayını açıkladılar.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hytaýda “Hytaý-Merkezi Aziýa” formatynyň çäklerinde birinji sammit geçiriler

Dünýäniň liderleri Türkmenistanyň Prezidentine gutlag hatyny iberdi

Şu gün – Halkara Nowruz güni

Teswirle