TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

BAE’den TAPİ projesine büyük ilgi

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Şeyh Abdullah bin Zayed Al Nahyan başkanlığında kalabalık heyet, Türkmenistan’ı ziyaret etti. Türkmenistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin ikinci toplantısı için Aşkabat’a gelen Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah’a bu ziyaretinde Enerji Bakanı Suheil Al Mazrui, Altyapı Geliştirme Bakanı Abdullah bin Muhammed Belhaif Al Nuaimi, Abu Dhabi Kalkınma Vakfı Genel Müdürü Muhammed Saif Al Suwaydi olmak üzere çok sayıda yetkili eşlik etti.

TAPİ PROJESİNE BÜYÜK İLGİ

BAE Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Al Nahyan’ı Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov kabul etti. Görüşmede, iki ülke arasındaki ticari, ekonomik, enerji, ulaştırma, iletişim ve diğer alanlardaki işbirliği değerlendirildi.

Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah, Türkmenistan’daki petrolgaz ve enerji sektörlerindeki çeşitli yatırım projelerine katılmak istediklerini söyledi. Konuk Bakan bu bağlamda, BAE’li işadamlarının Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan doğalgaz boru hattı projesine ilgi gösterdiklerini kaydetti. Türkmen gazını Güney Asya ülkelerine taşıyacak TAPİ projesinin temeli 2015 yılında atılmıştı.

Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed ayrıca, Türkmenistan’daki karayolların ve demiryolların inşası, elektrik hatların inşasında yer almak istediklerini de sözlerine ekledi.

TÜRKMENİSTAN İLE BAE İŞBİRLİÄžİ ORTAK KOMİTESİ TOPLANTISI

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan ile Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin ikinci toplantısı gerçekleştirildi. Söz konusu toplantının birincisi 2012 yılında Abu Dabi’de yapılmıştı.

Toplantıda, 7 Kasım 2012 yılında Abu Dabi’de gerçekleştirilen ortak işbirliği komitesinin birinci toplantısında alınan kararların, imzalanan mutabakatların yerine getirilmesi için yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Daha sonra iki ülke arasında ticaret-ekonomi, yakıt-enerji, ulaşım-iletişim, bankacılık-finans, kültür alanlarındaki işbirliği imkanları masaya yatırıldı. Taraflar doğalgazın yeniden işlenmesi için büyük bir işbirliği potansiyelinin olduğunu kaydettiler.

Taraflar, bu komite kapsamında eğitim, bilim ve kültür alanında işbirliği yapılması için çalışma grubunun oluşturulması konusunda anlaştılar ve bu grubun ilk toplantısının Aşkabat’ta yapılması kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra turizm, hidrometeoroloji, sismoloji ve çevre alanlarındaki işbirliği görüşüldü.

Toplantı sonrasında bununla ilgili protokole imza atıldı. Ayrıca, Türkmenistan Hükümeti ile Abu Dabi Kalkınma Vakfı arasında işbirliği konulu bir Mutabakat Zaptı imzalandı. Taraflar, 2018 yılında Abu Dabi şehrinde Türkmenistan ve Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki İşbirliği Ortak Komitesinin bir sonraki üçüncü toplantısının yapılması konusunda anlaştılar. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň başlangyjy bilen gol çekilen Aşgabat ylalaşygynyň gerimi giňeýär

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan ulag ulgamynda halkara resminamalara gol çekdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen Russiýa ulag ulgamynda ähtnama gol çekişdi

Ata Watan Eserleri