JEMGYÝET

Avrupa Parlamentosu heyeti, Türkmenistan’da

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Richard Chernetskiy başkanlığında heyet, Türkmenistan’da çalışma ziyaretinde bulunuyor. AP heyeti, Türkmenistan Meclisi’nde kabul edildi.

Görüşmede, Avrupalı milletvekillerine Türkmenistan’ın Meclisi’nin faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Bugünkü günde Türkmenistan yasaları uluslararası standartlarda hazırlanıyor.

Meclis ’deki görüşmede, Türkmenistan ile AP arasındaki parlamentolar arası işbirliğinin geliştirilmesi konusunda fikir teatisinde bulundular.  Görüşmede erkek-kadın eşitliği ve engellilerin korunması alanlarındaki işbirliği imkânları ele alındı. Türkmenistan bu alanlarda önemli faaliyetlerde bulunuyor. Kadınlar ülkenin sosyal hayatında önemli rol oynuyor. Engelli vatandaşlara iyi yaşam şartları oluşturuluyor. 

Görüşmeye, Avrupa Birliği Orta Asya Özel Temsilcisi Peter Burian ve AB Türkmenistan Maslahatgüzarı Lubomir Frebort da katıldı. AP heyet, Aşkabat temasları kapsamında bir dizi temaslarda bulunacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara