JEMGYÝET

Avrupa Parlamentosu: Hazar Trans boru hattı Avrupa çıkarlarına hizmet edecek

Türkmen gazının Azerbaycan üzerinden Avrupa'ya taşınmasını sağlayan Trans-Hazar boru hattı, gaz tedarikçilerini çeşitlendirmede Avrupa'nın çıkarlarına hizmet edeceği ifade edildi.
Azerbaycan’ın Trend ajansının haberine göre, bununla ilgili bir açıklama,  Avrupa Parlamentosu'ndan geldi. Yapılan açıklamaya göre, bunun aynı zamanda Türkmenistan’ın gaz ihracatından elde ettiği geliri artırması ve yeni pazarlar bulması açısından da önemli olduğu kaydedildi. 
“Bunun için iki umut verici proje var. Bunlardan ilki, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) boru hattıdır. İkinci seçenek Güney Gaz Koridoruna bağlanabilen Trans-Hazar boru hattıdır. Böyle bir yol, gaz tedarikçilerini çeşitlendirerek, Avrupa'nın çıkarlarına da hizmet edecektir ” şeklinde ifadeler yer aldı.
Hazar Denizi’nin hukuki statüsünü öngören anlaşmanın Ağustos 2018’de imzalanmasının ardından, kıyı devletlere karasuları altında boru hatları inşa etme hakkı veren bazı engelleri kalktı.
2011’de Avrupa Birliği, Hazar Trans-boru hattının inşası konusunda AB, Azerbaycan ve Türkmenistan arasında yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmanın imzalanmasını müzakere etme sürecini başlatmıştı. 
Hazar Boru Hattı Anlaşması, Türkmenistan'ı Azerbaycan'a bağlayan bir denizaltı boru hattının inşasının temelini oluşturacak ve bu boru hattının Orta Asya'dan AB'ye gaz sevkiyatı altyapısını sağlayacaktır. 

 

Ýene-de okaň

Kuraş-2023: Türkmenistan 5 altyn, 6 kümüş we 4 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň 5-nji altyn medalyny Daýanç Omirow gazandy

Kuraş-2023: Sabina Kadyrowa altyn medal gazandy

“Süýji gün” – süýji günlerde

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan bilen ABŞ ekologiýa hyzmatdaşlygyny maslahatlaşdy

Kuraş-2023: Türkmenistan 2 altyn, 3 kümüş we 3 bürünç medal gazandy

Ata Watan Eserleri