JEMGYÝET

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Şefkoviç: Hazar gazının Avrupa pazarına ulaşması gerçek oluyor

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Enerji Şartının Uluslararası Forumu’na video mesaj ile katılan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maroş Şefkoviç, Hazar gazının Avrupa pazarına ulaşmasının artık gerçek olmaya başladığını kaydetti.

“Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin daha önceki sayılarının birine özel makale yazan Avrupa Birliği üst düzey yetkilisi, yakın yıllarda Hazar Havzası ve Orta Asya bölgesi ile Avrupa Birliği arasındaki karşılıklı çıkara dayalı enerji işbirliğinin güçlendirileceğini kaydetti. Özellikle Türkmen gazının Avrupa pazarına ulaştırılması yönünde düzenli olarak gösterilen çabaların ve yapılan görüşmelerin güçlü bir ortaklığın ve işbirliğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Maroş Şefkoviç, uzun vadede düşük karbonlu ekonomiye geçişte doğalgazın büyük rol oynadığını belirtti. Uluslararası doğalgaz pazarı, ulaştırma altyapısı, sınır ötesi elektrik enerji ticareti, bölgesel elektrik enerji pazarının kurulması gibi konuların enerji sisteminin gelişmesine önemli olduğuna dikkat çekti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı, Türkmenistan’ı Doğu-Batı doğalgaz boru hattının inşasını tamamlamasıyla ve TAPİ doğalgaz boru hattında devam çalışmalardan ötürü tebrik etti. Taraflar arasında böyle dev projeler sonucunda kazanılan tecrübenin, Avrupa Birliği’ne enerji kaynaklarının özellikle Güney Gaz Koridoru ve Orta Asya’dan Trans Hazar doğalgaz boru hattıyla çeşitli güzergâhlar ile gelmesi için faydalı olabileceğini belirtti. 

Hazar gazının Avrupa pazarına çekilmesinin gerçek olmaya başladığını ve bu sene Şubat ayında Bakü’de düzenlenen Danışma Konseyi Toplantısı bunun tasdiklendiğini söyleyen Sefkoviç, 2 sene önce Aşkabat’ı ziyaret ettiğini ve Türkmenistan Devlet Başkanı ile görüştüğünü, AB-Azerbaycan-Türkiye-Türkmenistan dörtlü bakanlar toplantısında enerji alanında işbirliği deklarasyonunun imzalandığını, bu alandaki işbirliğinin devam ettirileceğini söyledi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara