JEMGYÝET

Avrupa Birliği :Kalkınmaya 124 milyon dolar

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Birliği-Orta Asya Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi. Bu sene 14’ncüsü yapılan bu formattaki görüşmede, Avrupa Birliği’nin Orta Asya’ya yönelik yeni stratejisi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca, AB, Orta Asya'da sürdürülebilir kalkınmayı 124 milyon avro ile destekleme kararı aldı.

Brüksel’deki görüşmede Avrupa Birliği’ni temsilen AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini katılırken, Orta Asya ülkelerinden Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Özbekistan Dışişleri Bakanı Abdulaziz Kamilov, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, Kırgızistan Dışişleri Bakanı Çingiz Aydarbekov ve Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirociddin Aslov katıldı.

Görüşmede, AB ile Orta Asya arasındaki siyasi, ekonomik, yatırım, sürdürülebilir kalkınma, çevre, su kaynakları ve güvenlik konuları her yönüyle ele alındı. Orta Asya Dışişleri Bakanları, Avrupa Birliği’nin Orta Asya’ya yönelik hazırladığı ve 2019 yılının sonuna doğru kabul edeceği stratejisini destekledi. Bununla ilgili bir takım somut teklifler önerdiler.

AB-Orta Asya Bakanlar toplantısında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirildi, bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bunun yanı sıra Avrupa Birliği Orta Asya'da sürdürülebilir kalkınmayı teşvik edecek işbirliği programlarını açıkladı. Bu duyuru AB-Orta Asya Bakanlar Toplantısı'nda gerçekleşti.

88 milyon avroyu aşan bir dizi bölgesel program, bölgedeki özel sektörü, ticareti ve yatırımı destekleyecek, aynı zamanda çevreyi korumaya, iklim değişikliğiyle mücadele etmeye ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye yardımcı olacak. Bu destek, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın yararına olacak 6 bölgesel programı kapsayacak.

Ayrıca, 36 milyon avro tutarındaki kaynak ikili program kapsamında Kırgızistan'da kapsamlı eğitim politikalarını desteklemek için yönlendirilecek.

Orta Asya önemli bir jeopolitik konuma sahiptir. AB ile Orta Asya arasındaki ilişkiler, 2007 yılında kabul edilen AB-Orta Asya Stratejisi ile hızlandırılmıştır. AB bölgeyle işbirliği konusunda uzun vadeli istikrarı desteklemek ve bölgenin refahını sağlamak için ekonomik ve politik reformları teşvik etmektedir.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär