JEMGYÝET

Avaza’da modern spor kompleksi inşa edilmektedir

Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza turizm bölgesinde inşa edilmekte olan dev spor kompleksini gezdi. 28,5 hektar alana kurulan komplekte, çeşitli spor salonları ile birlikte bir takım teknik tesisler de yer alıyor. Projenin işletmeye açılması gün sayılıyor.

Kompleksin bir binası sporun boks, tekvando, judo, sambo, bir takım güreş çeşitleri için turnuvalar düzenlemek için ayarlanmıştır. Ayrıca, spor kompleksinde basketbol, tenis, atletizm, hentbol, voleybol, yüzme sporları için de tesisler inşa edildi. Spor merkezindeki Buz Köşkü ise buz hokeyi ve paten sporu için özel hazırlanmıştır. Fitnes merkezi ise insanların vücütlarını geliştirmeleri için özel dizayn edilmiştir.

Komplekste, 150 kişilik konferans salonu, basın mensupları için özel hazırlanmış oda, restoran, açık alanda basketbol, tenis, futbol ve voleybol sahaları yer almaktadır. Proje kapsamında 250 araç için otopark yapılmıştır.

Sözkonusu proje, Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın siparişi üzerineTürkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin üyesi “Mıradım” Türkmen firması tarafından inşa edilmektedir.

Bu dev spor kompleksi Türkmen sporcularının yetişdirilmesi için önemli bir imkan oluşturacaktır. Sporcuların Asya ve Olimpiyat Oyunları’na hazırlanması için bu komplekste bütün imkanlar seferber edildi.

Devlet Başkanı, spor kompleksini gezerek, inşasından memnun kaldığını söyledi. Kompleksin fitnes salonunda ünlü Alman plates uzmanı Bert Roushenbach’dan ile vucüt geliştirmek için donatılan spor teçhizatları hakkında bilgi aldı. Spor salonunda ilk defa Türkmenistan’da kullanılan çeşitli spor teçhizatların olduğu dikkat çekti. Türkmen lider, bu spor teçhizatlarını denedi.

Devlet Başkanı daha sonra burada çalışan işçiler ile sohbet etti. Balkan vilayetine cumhurbaşkanı adayı olarak ziyaret ettiğini kaydeden Türkmen Lider, bu dev projeye imza atmakla Türkmenistan halkının en iyi bir şekilde dinlenmesi için ortam yaratmak istediklerini kaydetti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan türgenleri ugratmak dabarasy geçirildi

Ata Watan Eserleri

XXXIII tomusky Olimpiýa oýunlaryna gatnaşýan Türkmenistanyň milli ýygyndy toparynyň agzalaryna

Jo Baýden prezidentlige dalaşgärlikden ýüz öwürdi

Ata Watan Eserleri

Türkmenistanyň daşary işler ministri Pakistanda saparda bolar

Türkmenistan-Owganystan-Gazagystan: täze demirýol taslamasy durmuşa geçiriler

Türkmenistanyň Halk Maslahatynyň mejlisi 24-nji sentýabrda geçiriler