BIZNES

Avaza Uluslararası Gaz Kongresi’ne ev sahipliği yapacak

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 23-24 Mayıs tarihlerinde 9.Uluslararası Gaz Kongresi gerçekleştirilecek. Dünyanın gaz pazarının önemli ve kilit ülkelerinden gelecek olan temsilciler, petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği imkanlarını masaya yatıracak.

Dünyanın petrolgaz sektöründeki dev uluslararası etkinlikleri arasındaki yerini alan Uluslararası Gaz Kongresi’ne dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinin yetkilileri ve üst düzey yöneticileri ile önde gelen petrolgaz uzmanları katılacak.

Uluslararası forumda Türkmenistan’ın doğalgaz, gaz-kimya ve işleme sektöründeki kalkınma stratejisi, dünyanın en büyük doğalgaz sahalarından birisini teşkil eden Galkınış sahasındaki çalışmalar, Türkmenistan’ın son dönemde büyük önem verdiği Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi hakkında sunumlar yapılacak.

Türkmengaz devlet kurumu ile Hollanda’nın KHB Holland şirketinin ortaklaşa düzenlediği kongrenin sponsorluğunu Gazyk, CNPC, HYUNDAI Engineering, Dragon Oil, Petronas, LG, Total ve Haldore Topsoe gibi sektörün önde gelen şirketleri yapmaktadır.

Avaza’da bu sene 9’ncusu düzenlenecek Uluslararası Gaz Kongresi’ne 30 ülkeden 400’ün üzerinde heyetin gelmesi beklenmektedir.

TÜRKMENİSTAN DÜNYA GAZ PAZARININ ÖNEMLİ ÜLKESİ

Türkmenistan dünyanın dördüncü kanıtlanmış doğal gaz rezervlerini elinde bulundurmaktadır. Günümüzde Orta Asya bölgesindeki doğalgaz ihracatını gerçekleştiren önemli ülkelerden birisidir. Elverişli jeopolitik konumu ve zengin hidrokarbon kaynakları ile Avrupa ve Asya pazarları dahil olmak üzere çeşitli bölgelere gaz ihracatını artırma potansiyeline sahiptir.

Avrasya kıtasını birleştirecek tarihi İpek Yolu’nu yeniden yaratmak isteyen Türkmenistan, 2009 yılında devreye aldığı Türkmenistan-Çin trans ötesi doğalgaz boru hattıyla Çin’e gaz ihracatını yapmaktadır. Dünyanın en uzun hatlarından birisini teşkil eden bu hattın dördüncü kısmının (D) bir inşaat projesi aktif olarak geliştirilmektedir.

Günümüzde Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) doğalgaz boru hattı projesinin inşası hızla devam ettirilmektedir. Geçtiğimi Şubat ayında projenin Afganistan topraklarındaki inşasına start verildi.

Güneydoğu Asya ülkelerine uzun vadeli Türkmen doğalgazını tedarik edecek olan TAPI projesi bölgenin ekonomik kalkınmasına güçlü bir ivme kazandıracak, sosyal ve insani sorunların çözümünü, barış ve istikrarın sağlamlaştırılmasını destekleyecektir. Projeye dünyanın birçok ülkesi destek vermektedir.

Petrol ve gaz üretiminin arttırılması, Türkmen enerji kaynaklarının dünya pazarlarına ulaştırılması için çok güzergâhli bir sistemin oluşturulması, petrol ve gaz endüstrisinin çeşitlendirilmesine, büyük sanayi tesislerinin inşasına, özellikle hidrokarbon hammaddeleriyle petrokimya, gaz-kimya endüstrilerin kurulması için büyük yatırımlar yapılmaktadır.

Ýene-de okaň

Dünýäde milliarderleriň sany 7 göterim artdy

Maşat şäherinde “STAR EXPO 2023” atly sergi geçirildi

5-nji dekabrda Türkmenistanda baýramçylyk söwdasy başlar

Amerikaly milliarder Çarli Manger aradan çykdy

Ata Watan Eserleri

Türkmen wekiliýeti Gruziýada geçirilen energetika forumyna gatnaşdy

“EKSPO-2030” bütindünýä sergisi Saud Arabystanyda geçiriler

Ata Watan Eserleri