TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Avaza’ da Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı

Ulaştırma alanında bir dizi uluslararası inisiyatifleri ile süren ve bu alanda uluslararası toplumun desteğini alan Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 4-5 Mayıs tarihlerinde Uluslararası Ulaştırma ve Lojistik Konferansı düzenlenecek. Söz konusu uluslararası etkinliğe katılmak için çok sayıda yabancı ulaşım ve lojistik firmaların, uluslararası örgütlerin, yatırımcıların ve devlet kurumlarının ilgi gösterdiği kaydedildi. Konferansta “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisi imtiyaz sahibi Adem Kula’da bir sunum yapacak.

Konferans kapsamında ülke ekonomilerinde ulaşım ve lojistiğin önemi, gelecekteki lojistik sistemi, demiryolu ulaşımının geliştirilmesi ve geleceği, deniz, nehir ve diğer ulaşım araçları ile sektörün büyüme hedefleri doğrultusundaki konular değerlendirilecek.

 Türkmenistan ulaştırma sektöründe uluslararası işbirliğine büyük önem vermektedir. BM Genel Kurulu’nda bir dizi ulaştırma inisiyatiflerini ileri süren Türkmenistan’ın bu alanda birçok ulaştırma koridorlarının kurulmasına ön ayak olduğu bilinmektedir. Bu kapsamda Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattı, Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu hattı ve diğer ulaşım koridorları bunun başlıca örnekleridir.

Avaza Türkmen Firmaları ile Büyüyecek

Türkmenistan’ın Hazar’ın kıyısında hayata geçirdiği dev turizm projesi olan Avaza turizm bölgesi, Türkmen firmaları ile büyüyecek.

Uluslararası turizm destinasyonların birisi haline gelen Avaza ’da yerli inşaat firmaları 66 tane 2 katlı villa ve içerisinde havuz, spor tesisleri, çocuk oynama salonları, yemek yeme alanları bulunan 5 tane dev dinlenme tesislerin projeleri teklif etti.

Avaza turizm bölgesinde bugüne kadar çok sayıda otel, dinlenme tesisleri, spor tesisleri, villalar ve yat merkezleri hizmete açıldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag şäheri: döwlet ähmiýetli şäher

Arkadag şäheri ÝUNESKO-nyň edarasynda tanyşdyryldy

Russiýanyň demir ýol kompaniýasy Türkmenistan bilen hyzmatdaşlygyny pugtalandyrar

Teswirle