BIZNES

Avaza ’da Uluslararası Spor Kongresi düzenlendi

17-27 Eylül 2017 tarihinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza ulusal turizm bölgesinde Uluslararası Spor Kongresi gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı ve Avaza Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongreye, Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Ahmad Al Fahad Al Sabah, Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski başta olmak üzere Asya ve Okyanus ülkelerin milli olimpiyat komite yetkilileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dünya Sağlık günü dolayısıyla Avaza ’da ‘Asya oyunları 2017: Barış ve ilerleme adına uluslararası spor işbirliği’ konulu Uluslararası Spor Kongresi düzenlendi. Uluslararası Atavatan Türkmenistan dergisinin de takip ettiği uluslararası organizasyon için başta Euronews olmak üzere birçok uluslararası basın kuruluşlarından temsilciler katıldı.

Kongre aile fotoğrafı çekilmesi ile başladı. Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı ve Asya Olimpiyat Konseyi Başkanları açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. 

Türkmen Lider konuşmasında, bu kongrenin Aşkabat’taki 5.Asya Oyunlarına hazırlıkların son aşamasına geldiğini işaret ettiğini kaydetti. 5.Asya Oyunları’nın Sağlık, Mutluluk ve Dostluk sloganıyla düzenlendiğini kaydeden Devlet Başkanı, 45 Asya ülkesi ile birlikte 17 Okyanus ülkesinin katılacağını kaydetti.

Devlet Başkanı, spor yarışlarına 6 bine yakın sporcunun katılacağını ve 21 spor dalında madalya için yarışacaklarını kaydetti. Oyunlara 30 bine yakın yabancı misafirin ve yüzlerce basın mensuplarının geleceğini söyleyen Devlet Başkanı, konukların Türkmenistan’ın misafirperverliği ile ağırlanacağını ifade etti.

Asya Oyunları için Aşkabat’ta yaklaşık 5 milyar dolar yatırım yaparak, Olimpiyat Köyünün inşa edildiğini söyleyen Devlet Başkanı, 157 hektar alanda 40’a yakın tesisi ve bunun 16’sının spor tesisleri olduğunu, bütün tesislerin Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin standartları kapsamında inşa edildiğini belirtti.

Türkmen Lider, Asya Oyunları organize ederek, Türkmenistan spor tarihinde yeni bir döneme başlanacağını ve Türkmenistan’ı uluslararası spor işbirliği ülkesine dönüştürerek, spor diplomasini hayata geçireceklerini belirtti.

Devlet Başkanı, Türkmenistan’da sporunun temiz yapılması için Uluslararası Doping Ajansı ile işbirliği yaptıklarını ve Ulusal Antidoping ajansının kurulduğunu ifade etti.  

Türkmenistan’da sporun geliştirilmesine büyük önem verdiklerini kaydeden Devlet Başkanı, 2020 yılına kadar 119 spor okulunun ve 128 spor tesisinin inşa edileceğini belirtti.

Aşkabat – Asya Oyunları yakışır başkent

Daha sonra Asya Olimpiyat Konseyi Başkanı Şeyh Ahmad Al Fahad Al Sabah bir konuşma yaptı. Şeyh Al Sabah Aşkabat’ın Asya oyunlarına yakışır bir başkent olduğunu ve 7 senede büyük başarılara imza atıldığını belirtti.

Şeyh Sabah Olimpiya Köyünün son derece muhteşem bir şekilde inşa edildiğini ve spor tesisleri ile birlikte bütün tesislerin uluslararası standartlarda yapıldığını belirtti. Asya oyunlarının ilk defa daha kapamlı bir şekilde yapılacağını söyleyen Al Sabah, 17 Eylül tarihinde Olimpiyat Köyündeki dev stadyuma atlı maratonun giriş yapmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Şeyh Al Sabah Asya Oyunlarına mültecilerin katılması için çalışma yaptıklarını ve bunun Rio Olimpiyatlarından sonra mültecilerin katılacağı ikinci dev spor organizasyonluğu olacağını ifade etti. Al Sabah ayrıca, Asya Oyunları kapsamında Çin’in Alibaba Group şirketinin desteğiyle elektronik ortamda spor yarışlarını düzenlemek için de çalışma yapıldığını söyledi.

Daha sonra kongre diğer yabancı konukların konuşması ile devam etti. Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovski başta olmak üzere birçok konuk konuşma yaptı ve konuşmacıların Türkmenistan’ın Asya Oyunları’na hazırlığının üst düzeyde olduğunu belirttiler.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

 

Ýene-de okaň

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy

Kabulda Türkmenistandan nebit we gaz import etmek maslahatlaşyldy

“Atasay Kuyumculuk” Aşgabatda dükanyny açdy

Yrak Eýrandan tebigy gaz satyn alar