BIZNES

Avaza ’da Ulaştırma ve Lojistik Konferansı

Türkmenistan’ın incisi Avaza Milli Turizm Bölgesinde yer alan Berkarar otelde Türkmenistan Ulaştırma ve Lojistik konferansı gerçekleşiyor.

Yarına kadar devam etmesi beklenen konferansa Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Çin, Avusturya, Rusya,  Azerbaycan,  ABD , Birleşik Krallık ve  Litvanya gibi ülkelerden katılım gerçekleşti.

“Atavatan Türkmenistan” Uluslararası dergisinin de yerinde takip ettiği konferansa derginin imtiyaz sahibi Adem Kula da bir sunum yaparak Türkmenistan’ın ulaştırma alanında gerçekleştirdiği reformlar hakkında katılımcıları bilgilendirdi.  Kula, sunumunda, özellikle Kuzey Güney ve Doğu Batı geçişlerinde yapılan yatırımlar sayesinde Türkmenistan’ın ulaştırma alanında bir merkez haline geldiğini kaydetti. TürkmenbaÈ™y deniz limanın  devreye girmesiyle Hazar Denizi geçişlerinde ulaştırma şirketlerinin Türkmenistan’ı tercih edeceklerini söyledi.

Konferansın yarın TürkmenbaÈ™y limanının ziyareti ile sona ermesi beklenmektedir. Konferans kapsamında, Atavatan Türkmenistan dergisi de yurt dışından gelen konuşmacılara etkin dağıtıldı.

 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan “Fitсh Ratings” agentligi bilen hyzmatdaşlyk eder

“Sarahs-Mary-Serhetabat” ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň gurluşygynyň taslamasy teklip edilýär

“Botaş” we “Gazprom” Stambulda tebigy gaz söwda merkezini döreder

Stambuldaky Türkmenistanyň Baş konsullygynda türk işewür toparlarynyň wekilleri bilen duşuşyk geçirildi

Angliýanyň ilkinji milliarder sazandasy boldy

Ata Watan Eserleri

Türkmen halysynyň baýramyna taýýarlyk görülýär