JEMGYÝET

Atlı yürüyüş Aşık Aydın mekanında

5 Mayıs 2016 tarihinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının başlamasına 500 gün kalması dolayısıyla düzenlenen atlı yürüyüş büyük bir heyecanla devam ediyor. 17 kişiden oluşan atlı grubu, ilk olarak Ahal vilayeti, daha sonra Hazar Denzi’nin kıyısındaki Balkan vilayetinde bulunarak, şimdi Türkmenistan’ın çok sayıda tarihi anıtlarının yer aldığı Daşoğuz vilayetine ulaştı.

Atlı grubu, Daşoğuz vilayetinin Vas yaylasınındaki Diyarbekir kalesinde, müziğin ve sazın ustası olan Aşık Aydın yaşadığı mekanda tören ile karşılandı. Tarihi İpek Yolu’nun güzergahında bulunan Şahribossan kentindeki törenler büyük ilgi gördü. Tören kapsamında bir dizi spor etkinlikleri gerçekleştirildi. Şarkılar seslendirildi, folklor gösterileri sunuldu. Atlı grubundaki kişiler Diyarbekir kalesinin tarihi hakkında bilgi edindi.

Bu bölgede daha önce çok sayıda tarihi kaleler ve kentler bulunmuştur. Bilim adamlarına göre, daha önce Şahribossan olarak bilinen kent sonra dan Diyarbekir diye anılmaya başlamıştır. Bu da kentteki nufüsün büyük çoğunluğunun Türkmenler olması ile bağlıdır.

Bu coğrafyada ayrıca, müziğin ve sazın ustası olan Aşık Aydın Pir de yaşamıştır. Asıl ismi Şıhabeddin Abu Hafs Ömer bin Abdulla as-Suhrawerdin olan Aşık Aydın Pir müsülman dünyası için önemli şahıslardan birisidir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Haj parzyny berjaý etmek üçin 289 zyýaratçy Saud Arabystana gider

Ata Watan Eserleri

Gazagystanyň Prezidenti Türkmenistanyň daşary işler ministrini kabul etdi

Türkmenistanda iýun aýynda geçiriljek esasy çäreler

Türkmenistan Hytaý, Ýaponiýa, Koreýa Respublikasy bilen hyzmatdaşlygy ösdürer

Mary-Tejen-Aşgabat ugry boýunça welosiped ýörişi geçiriler

Çoganly ýaşaýyş toplumynda iki gatly 136 sany ýaşaýyş jaýy açylyp ulanmaga berildi