TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Atestat ile Türkiye’de Eğitim başvuru dönemi başlıyor

Üniversite eğitimine büyük yatırım yapılan Türkiye’de son dönemde yabancı öğrencileri ülkeye çekmek için önemli atılımlar yapılmaktadır. Bu kapsamda “Türkiye bursları” ile dünyanın çeşitli ülkelerinde bulunan nitelikli öğrencileri Türkiye’ye çekmek amaçlanmaktadır.  Bu burslara genellikle aralarında Türkmenistan’ın da bulunduğu ülkelere Şubat-Mart döneminde başvuru kabul edilmektedir. 2018 yılı için başvuru dönemi bu grup ülkeler için kapanmıştır.

Türkiye’de eğitim almak için bir diğer yöntem ise, YÖS olarak da bilinen, genellikle İstanbul, Marmara gibi üniversitelerin yaptığı, çoğu üniversite tarafından da sonucu kabul edilen Yabancı Öğrenci Sınavlarıdır. Bu sınavlara başvurular günümüzde devam etmekte olup, yaklaşık 20 üniversitenin YÖS haberlerini www.atavatan-turkmenistan.com sitesinde yayınlanmıştır. 

Atestat ile başvuru

Türkiye’de eğitim için en yaygın olarak kullanılan diğer bir metot ise Atestat olarak bilinen lise eğitim diploması ile yapılan başvurudur. Bu metotta hazırlık dönemi başlamış olup, bu sene de binlerce yabancı öğrencinin üniversiteye kabul edilmesi beklenmektedir.

Atestat ile başvuru için gerekli evraklar

  1. Başvuru yapacak kişinin Pasaportun aslının kopyası ve Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe Tercümesi
  2. Başvuru yapacak kişinin Lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin aslı
  3. Lise diplomasının veya geçici mezuniyet belgesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı Türkçe tercümesi.
  4. Lise diplomasının, TC Milli Eğitim Bakanlığı İl Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Türk Dış Temsilciliklerinden alınmış Denklik Belgesinin aslı.
  5. Başvuru yapacak kişinin lisede aldığı son 3 yılın ait derslerin genel not ortalamasını gösteren, lise müdürlüğü tarafından onaylanmış resmi not belgesi (transkript) ile Türkçe tercümesinin noter ya da Türk Dış Temsilciliklerinden onaylı örneği.
  6. Başvuru yapacak kişinin biometrik Resim
  7. Başvuru yapacak kişinin kendi adına açılmış, tercihen gmail gibi bilinen uzantılı e-posta adresi

Bugün ne yapılması gerekmektedir?

Türkiye’de eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak yukarıda listesi verilen belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Daha sonra bu belgelerin TC Aşkabat Büyükelçiliğinin kabul ettiği 4 tercüme bürosundan birinde tercüme ettirmelidir. Daha sonra atestat ile öğrenci kabul eden üniversiteleri takip ederek ilgili üniversiteler başvuru kabul etmeye başladığında başvuruyu yapmaları gerekmektedir. Bu üniversiteler ile ilgili haberleri sitemizde vermeyi planlamaktayız.

Atestat ile başvuruda nelere dikkat edilmelidir?

Öğrenciler başvuruyu her bir üniversitenin kendi sistemi üzerinden bizzat kendileri doğrudan yapmaları gerekmektedir.  Başvuru konusunda bazı şahıslar ve kurumlar hizmet sunmakta olup, bu kişilerden hizmet alınırken bazı hususlara önemle dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikli husus eğitim konusunda danışmanlık hizmeti veren,  kanuna uygun kurulmuş, şirket olarak faaliyette bulunan tüzel kişilerden danışmanlık hizmeti alınabilir.  Mağduriyetlerin önlenmesi, hukuk mekanizmanın çalıştırabilmesi için sadece ve sadece şirket olarak ilgili Ticaret sicil müdürlüklerinde kayıt edilmiş, bu tür hizmetleri vermeye yetkili kurumlardan danışmanlık hizmeti almak öncelikli husus olmakla birlikte,  başvuruyu bizzat öğrencinin kendisi yapması gerektiği hususu asla unutulmamalıdır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

İlgili Haber :

Türkiye’de Eğitim İçin “Atavatan Danışmanlık”

İstanbul’da Türk Ticaret kanunlarına göre kurulu ve faaliyette bulunan Atavatan Danışmanlık LTD şirketi Türkiye’de eğitim almak isteyen Türkmenistan vatandaşlarına danışmanlık hizmetlerini sunmaktadır. Yenikapı metroya 3 dakika yürüme mesafesinde bulunan Atavatan Danışmanlık ofisine uğrayarak veya İMO ve WhatsApp uygulamaları aracılığıyla iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Google Haritalar uygulamasından “Atavatan Danışmanlık Tercüme” yazarak ofisi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Eğitim ve tercüme hizmetlerini sunan Atavatan Danışmanlık kanuna uygun çözümlerle Size hizmet vermeye hazırdır.

Şirketimizin tam ismi :  Atavatan Danışmanlık Yayıncılık Tercüme Turizm Bilişim ve Ticaret Limited Şirketi

Atavatan Danışmanlık ve Tercüme Merkezi

Aksaray mahallesi Koçibey sokak,  Erler Apt No:34 D:7 Kat:4  Fatih/ İstanbul 

E: Mail Adres : atavatanltd@gmail.com        

Telefon : +90 532 401 71 52 (Türkiye)

IMO Atavatan : +90 532 401 71 52

WhatsApp  Atavatan : +90 532 401 71 52

Telefon : +90 212 550 61 49 (Türkiye)

 

Atestat ile üniversite başvuru evraklarınızı

Makul Hyzmat Tercüme Bürosunda tercüme ettirebilirsiniz.

Makul Hyzmat IMO hasabyna goşulyň : +993 63 78 96 73

İrtibat bilgileri :

Aşkabat, Oguzhan (Aýtakow)-Ankara (Ýubileýni)  köçesi, A Blok,

Makul Hyzmat Ofis, 4. Kat, 401

E: Mail Adres : makulhyzmat@gmail.com  

Telefon   : +993 63 78 96 73

Telefon  : + 993 12 96 48 55

Resmi IMO hasaby : +993 63 78 96 73

 

 

 

 

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň Prezidenti Birleşen Arap Emirlikleriniň ýolbaşçylaryny gutlady

Azerbaýjanyň Prezidenti türkmen wekiliýetini kabul etdi

Halk Maslahatynyň Başlygy Koreýa Respublikasynyň Prezidenti bilen duşuşdy

Teswirle