JEMGYÝET

Atavatan Türkmenistan’a iki plaket birden

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu tarafından, 14 Kasım 2016 tarihinde İstanbul şehrinde bulunan Swissotel Bosphorus oteli, Fuji Ballroom salonunda Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. yıldönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlendi. Resepsiyon esnasında, Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin geniş dağıtımı gerçekleştirildi. Türkmenistan İstanbul Baş Konsolosu tarafından, Atavatan Türkmenistan Uluslararası dergisinin Yöneticileri Adem Kula ve Dr.Döwran Orazgylyjow’a ayrı-ayrı plaket takdim edildi.

Resepsiyon Türkmen öğrencileri tarafından gerçekleştirilen milli danslar ve Türkmenistan devletimizin tüm sektörlerde elde ettiği gelişmeler ile tanıştıran videolar ile koordine olarak devam etti. Bayram etkinliğine İstanbul’da bulunan Başkonsoloslukların ve uluslararası organizasyonların temsilcileri, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve çalışanları, Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan ve öğrenim gören Türkmenistan vatandaşları katıldılar.

Bayram etkinliği töreni münasebetiyle çeşitli kurumlar tarafından gönderilen çelenkler etkinliğin düzenleneceği salonun girişini süsledi. Törenin düzenleneceği yerde Türkmenistan devletimizin ulaştığı yüksek seviyeleri anlatan sergi organize edildi.  Katılımcılar sergide sunulan tanıtım afişleri ve Bağımsız Diyarımızda elde edilen muhteşem başarıları anlatan dergiler, özellikle Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. Yıldönümü dolayısıyla hazırlanan “Atavatan Türkmenistan” uluslararası derginin özel sayısını incelediler.

Etkinliğin başlangıcında, Türkmenistan devletimizin ve Türkiye Cumhuriyetinin milli marşlarının okundu. Etkinlik Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu’nun konuşmasıyla açıldı. Konuşmada Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov’un ferasetli önderliğinde Türkmenistan devletimizin ekonomisinin tüm alanlarında ulaşılan seviyeler, halkımızın durumunu daha iyileştirmek için yürütülen geniş kapsamlı çalışmalar ve Türkmenistan ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki kardeş ülke ilişkilerine değinildi. Sonra İstanbul Vali yardımcısı İsmail Gültekin konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Vali yardımcısı tüm Türkmenistan vatandaşlarını Bağımsızlığımızın 25. yıldönümü dolayısıyla kutladı ve Türkmenistan’ın daha da gelişmesi dileklerinde bulundu. Etkinlik sırasında, Türkmenistan Devlet Başkanının vizyoner liderliğinde gelişen devletimizin tüm sektörlerde elde ettiği muhteşem başarılar, Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. yıldönümü, 26-27 Kasım 2016 tarihinde Aşkabat’ta düzenlenecek Küresel sürdürülebilir ulaştırma konferansı ve 2017 yılında Aşkabat’ta düzenlenecek V Kapalı alan ve savaş sanatı Asya oyunları hakkında basın kuruluşlarında bilgilendirme ve dünyaya duyurma konusunda yardım eden basın çalışanlarına ve eğitim görevlilerine Türkmenistan’ın Bağımsızlığının 25. yıldönümü münasebetiyle plaketler takdim edildi. “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisine iki plaket birden takdim edildi.

Plaketlerin takdim edilmesinden sonra akşam yemeğine geçildi. Resmi akşam yemeğinde çeşitli yiyecekler ve Türkmen halkımızın misafirperverliğinin muhteşem örneği olarak, milli yemeklerimiz olan Türkmen pilavı ve Türkmen yarması misafirlere ikram edildi. Bayram etkinliği Türkmen öğrencilerin gerçekleştirdiği milli dans gösterileriyle ve Türkmenistan devletimizin elde ettiği başarıları anlatan videolar ile devam etti. Resmi bayram etkinliği çok coşkulu özellikte gerçekleşti. Katılımcılar resepsiyona davet edildikleri için memnuniyetlerini bildirmekle birlikte Türkmenistan devletimize ve Türkmen halkına esenlik içinde bir hayat ve bundan sonra da süratli gelişme dileklerinde bulundular.

Not: Haberimiz Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğunun  http://istanbul.tmconsulate.gov.tm/tr/news/2438 sitesindeki haberden derlenmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Hormatly Prezidentimiz Serdar Berdimuhamedow baýramçylyk çärelerine gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabatda “Türkmen-hytaý zenanlarynyň dünýäsi” atly forum geçirildi

Ata Watan Eserleri

«Magtymguly» atly kitap çapdan çykdy

Türkmenistanyň Prezidenti Magtymguly Pyragy medeni-seýilgäh toplumynyň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyraga bagyşlanan medeniýet ministrleriniň halkara maslahaty geçirildi

Ata Watan Eserleri

Magtymguly Pyragynyň doglan gününiň 300 ýyllygyna bagyşlanyp, medeniýet ministrleri derejesinde geçirilýän halkara maslahata gatnaşyjylara