JEMGYÝET

Atavatan Türkmenistan Dergisi, Türkmenistan Basınında

Atavatan Türkmenistan Dergisi, Türkmenistan  Devlet Medyası ve Basınında Geniş Yer Aldı

Kısa zaman önce yayın hayatına başlayan ve özverili çalışmaları ile uluslararası alanda da adından söz ettirmeye başlayan Uluslararası Atavatan Türkmenistan Dergisi’nin özel Almanya sayısı, Türkmenistan basınında geniş yer aldı. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Almanya’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti amacıyla özel bir sayısı yayınlanan Atavatan Türkmenistan, Türkmenistan’ın resmi haber ajansı olan Türkmen Devlet Haber Ajansı’na konu oldu.

Devlet Ajansı, Uluslararası Atavatan Türkmenistan dergisinin Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Almanya ziyareti dolayısıyla özel sayı yayınladığını abonelerine ve okurlarına duyurdu. Ajansın konu aldığı haberde, uluslararası derginin asıl amacının Türkmenistan’da elde edilen kazanım ve başarıların tüm dünyaya duyurulması ve uluslararası ilişkilerde yaşanan gelişmelerin aktarılması olduğu belirtildi.

Ajansın resmi internet sitesinde yer alan haberde, dergide işlenen konular tüm detayları ile okurlara anlatılıyor. Uluslararası dergide yer alan Almanya’nın Türkmenistan nezdindeki Büyükelçisi Margret Uebber’in kaleme aldığı özel yazının yanı sıra Türkmenistan ile Almanya arasındaki siyasi, ekonomi, sağlık, hukuk, turizm, tarih ve diğer alanlardaki işbirliğini, Türkmenistan doğalgazının Avrupa’ya ulaştırılması ve enerji alanında yapılan çalışmaları, Almanya’nın GIZ kuruluşunun faaliyetlerini ve Türkmenistan’daki Marguş medeniyeti ile ilgili 2018 yılında Almanya’da düzenlenecek sergiyi anlatan yazı dizilerinin içeriği hakkında bilgiler verildi.

Ayrıca, ajansın haberinde, Türkmenistan’daki turizm olanakları, 2017 yılında yapılacak V. Asya Oyunları ile ilgili yazı dizilerinin de okurların beğenisini kazanacağı belirtiliyor.

Ajans, Türk – Türkmen ve yabancı yatırımcıların destekleriyle Türkmence ve İngilizce yayınlanmakta olan Atavatan Türkmenistan dergisinin zengin içeriğiyle Türkmenistan’ın dünyaya tanıtılmasında önemli görev üslendiğini yazdı. Derginin İngilizce yayınlanmasının ayrı bir önem arz ettiğinin altını çizen ajans, bununla Bağımsız ve Tarafsız Türkmenistan’daki her geçen gün yapılan dev kalkınma sürecini daha fazla okur kitlesine ulaştırmasına imkân sağladığını belirtti.

Bunun yanı sıra Atavatan Türkmenistan dergisinin özel sayısının Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen Türkmenistan-Almanya İş Forumu’nun katılımcıları için paha biçilmez bir hediye teşkil ettiği de belirtildi.

Atavatan Türkmenistan Dergisi şu ana kadar 95.000 adet ücretsiz olarak dağıtılmış olup, 16 özel sayı yayınlanmıştır. Dergi şu ana kadar, Devlet ve Hükümet başkanları, uluslararası kuruluşların yöneticileri yazılarıyla destek vermişlerdir. Ayrıca, Birleşmiş Milletlerin Resmi Twitter hesabından dünyaya duyurulan özel bir dergi niteliğindedir.

 

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri