BIZNES

“Atavatan Türkmenistan” dergisi Türkmenistan basınında

Uluslararası `Atavatan Türkmenistan` dergisinin Türkmenistan’da 17-27 Eylül tarihlerinde düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na özel olarak hazırladığı sayısı, Türkmenistan basınında geniş yankı buldu. Ülkedeki birçok uluslararası organizasyonda dağıtılan Atavatan Türkmenistan dergisinin özel sayısı Asya Oyunları’na yapılan hazırlıkları anlatıyor.

Zengin içeriğiyle Türkmen ve yabancı okur kitlesinin beğenisini toplayan derginin son sayısında sağlıklı yaşam ve spor alanındaki başarılardan bahsediyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un girişimiyle 5.Asya Oyunlarına Türkmenistan’ın ev sahipliği yapma hakkının verilmesiyle ülkede yapılan çalışmalar derginin özel sayısındaki yazılarda yer aldı.

Derginin makalelerinde Türkmenistan’da sporda büyük başarıların kazanıldığına, yeni seviyelere ulaşıldığına, çeşitli ödüllerin ülkeye kazandırıldığına dair bilgiler yer almaktadır. Okurlar ülkede spor alanındaki dev tesisleşme, özellikle Avaza turizm bölgesinde açılışı yapılan büyük spor kompleksi hakkında bilgi alma imkânına sahip oldu. 

Derginin sayfalarında başkent Aşkabat’taki Olimpiyat Köyü projesine de büyük önem verilmiştir. Olimpiyat Köyündeki yapılan test yarışları, spor tesisleri hakkında geniş bilgi verilmiştir. Ayrıca, Asya Oyunları’nın düzenleneceği rekorlar şehri Aşkabat hakkında da yazı hazırlanmıştır.

Uluslararası “Atavatan Türkmenistan dergisinde” Asya Oyunları’na yapılan hazırlıklar detaylı bir şekilde yazı dizilerinde yer alırken, ayrıca Uluslararası Spor Basın Birliği (AİPS) ve diğer medya kuruluşları hakkında bilgi verilmiştir. 

Bunun yanı sıra Asya Oyunlarının sembolü, maskotu ve brendi hakkında da yazı dizileri hazırlanarak, okurların dikkatine sunulmuştur.

Şu ana kadar yüz binden fazla nüshada basılarak dünyanın dört bir köşesinde dağıtılan Atavatan Türkmenistan dergisinin özel sayısı, geçtiğimiz günlerde Asya Oyunlarına 100 gün kalması dolayısıyla Mari şehrinde düzenlenen Asya Oyunları Dünya Basınında konulu Uluslararası Medya Forumda da yurtdışından davet edilen gazetecilere dağıtıldı ve yabancı gazeteciler için Asya Oyunları için önemli bir kaynak teşkil etmiştir.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy

Kabulda Türkmenistandan nebit we gaz import etmek maslahatlaşyldy