JEMGYÝET

At-Mırat Filmi Sinemalarda

Türkmenistan'ın milli değerlerinden olan safkan Ahalteke atlarını anlatan At-Mırat filmi sinemalarda gösterime girdi. Dünyaca ünlü Ahalteke atlarının bütün özelliklerini anlatan ve 12 yaşındaki Merdan isimli çocuğun jokey olma hikayesini konu edinen bu film Milli Bahar Bayramı’nda sinemaseverler ile buluştu. Başkent Aşkabat’ta bulunan Aşkabat ve Türkmenistan sinema salonunda ve Mari vilayetindeki Kemine Devlet Dram Tiyatrosunda gösterime giren bu film, Türkmen televizyon kanallarında da gösterildi.

12 yaşındaki Merdan isimli çocuğun hikâyesinin anlatan filmde, dedesi olan seyis Çerkez ağa tarafından Merdan’ın Ahalteke atlarına olan ilgisinin arttığı ve ünlü bir jokey olma hevesine kapılması filmde konu edinilmiştir. Merdan’ın rüyası gerçek oluyor ve o katıldığı at yarışında birinciliği kazanıyor.  

Filmde Türkmenistan’da atçılık ile ilgili gelenek ve görenekler, bu sektörün geliştirilmesi yönünde yapılan çalışmalar daha detaylı anlatılmaktadır.

At-Mırat filmi, Oğuzhan Türkmenfilm Birliği tarafından çekildi. Yönetmen K.Annanov’un liderliğinde çekilen filmde birçok ünlü aktörler yer aldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 2007 senesinde iktidara gelmesiyle birlikte, Türkmenistan’da Atçılığın geliştirilmesi, kurumların güçlendirilmesi, yeni uluslararası standartlarda modern atçılık tesislerin inşa edilmesi, atçılık eğitimi alanındaki çalışmaların artırılması, atların genetiğinin korunması ve bilimsel konferansların organize edilmesi gibi birçok uluslararası organizasyonlara katılım artırılmış ve Türkmenistan’ın bu konuda etkin bir ülke olması sağlanmıştır.

Türkmenistan'ın milli değerlerinden olan Ahalteke atları için her yıl Nisan'ın son pazarı At Bayramı düzenleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Igor Runow: Türkmenistanyň Prezidentiniň ulag başlangyçlary möhümdir

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady