JEMGYÝET

Asyalı spor uzmanları Olimpiyat Köyünü inceledi

Eylül 2017’de Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak olan Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta bu oyunların tanıtımı için çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu defa, Asyalı spor uzmanları Olimpiyat Köyünde ağırlandı. Toplantıyı, “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisi yakından takip etti.

Çin, Suudi Arabistan, Taipei ve Kazakistan’dan gelen uzmanlar, Asya Oyunları’na ev sahipliği yapacak 5 milyar dolar yatırım yapılarak, inşa edilen Olimpiyat Köyündeki spor tesislerini gezdi. Uzmanlar için spor tesislerinin birinde tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Oyunların operasyon işlerine organize etme hakkına sahip olan İngiliz Trivandi Chanzo Limited yetkilileri, Asyalı uzmanlara bilgi verdi.

Şirket yetkilileri, Eylül ayında 12 gün boyunca devam edecek 5.Asya Oyunları’na 62 ülkeden 5 binin üzerinde sporcunun katılacağını ve bu oyunların dev Olimpiyat Köyünde yapılacağını sunumlar ile anlattı. Olimpiyat Köyünün 3 etapta inşa edildiğini ve Mart ayında teslim edileceği kaydedildi.

Sine vizyon gösterileri ile anlatılan sunumlarda Nisan ayında sporun 3 dalında; kik boks, halter ve yüzme dallarında test turnuvaların düzenleneceğini ve Asya oyunları kapsamında kullanılacak spor tesislerinin kapasitesi ve hangi dallarda yarışmaların düzenleneceği hakkında bilgiler verildi.

Asya Oyunları kapsamındaki spor dallarının bazıları için eleme yarışlarının birkaç gün öncesinden başlayacağı, özellikle bunun futsal ve tenis dallarında yapılacağı belirtildi. Bu spor dallarındaki yarışların en uzun süren yarışlar olacağını ve 11 gün devam edeceğini ifade ettiler. Güreş dalındaki yarışlar 2 gxn sürerek, madalya sahipleri belli olacak. Bu yarışların 22-23 Eylül tarihlerinde gerçekleşmesinin planlandığı bildirildi.

İngiliz şirketi yetkililer, sporun 3 dalındaki yarışların Olimpiyat Köyü dışında gerçekleştirileceğinin, bunlardan satranç, futzal ve atlı sporun şehirdeki diğer tesislerde yapılacağını belirtti.

Kısa süren tanıtım toplantısından sonra uzmanlar spor tesislerini gezdi. Olimpiyat Köyü projesi kapsamında inşa edilen monoray ile spor tesislerine hızlı bir şekilde ulaşma imkânı sağlandı. Asyalı uzmanlar, bu tren yolu ile tesisleri gezerek, bilgi aldı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanyň ýolbaşçylary Oleg Kononenkony doglan güni bilen gutlady

Ýewro-2024: 21-nji iýundaky duşuşyklary

Ata Watan Eserleri

Bolgariýa Türkmenistana täze ilçi belledi

Zimbabweniň parlament wekiliýeti Türkmenistanda saparda bolýar

Türkmenistanyň wekiliýeti Wengriýada saparda boldy

Gazagystan Türkmenistana täze ilçi belledi