BIZNES

“Asya Uluslararası Demiryolunun” ilk etabı tamamlandı

“Asya uluslararası demiryolu hattı” olarak adlandırılan “Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan” hattının ilk etabı sonlandırıldı. Söz konusu projenin Türkmenistan topraklarındaki inşaat çalışmaları tamamlandı. Haziran 2013 yılında temeli atılan hattın Atamurat-İmamnazar (Türkmenistan)-Akina (Afganistan) hattı 88 kilometre uzunluğundadır. Bunun 85 kilometresi Türkmenistan’da, geri kalan 3 kilometresi ise Türkmenistan’ın sınırından Afganistan’a kadar uzanan ilk kilometrelerdir.

Afganistan’ın Akina mevkiinde düzenlenen tören ile demiryolu hattının son rayı döşendi. Törene, iki ülke Demiryolu Bakanlığı yetkilileri, Afgan tarafından çok sayıda temsilci katıldı. Afganistan Cumhurbaşkanı’nın BDT ülkelerinden sorumlu özel temsilcisi Şakir Kargar törende yaptığı açıklamasında, bölgenin ulaştırma altyapısının güçlendirilmesinin ekonomik işbirliğinin daha da artmasına imkân sağlayacağını ve bölgesel entegrasyonun güçlenmesine katkı yapacağını belirtti.

Afganistan Karayolu Bakanı Mahmud Baleg ise açıklamasında, Türkmen demiryolcuları ile yapılan işbirliği sonrasında ortaya çıkan muazzam bir proje ile bölgesel ve uluslararası ekonomik işbirliğinin daha da pekişeceğini ifade etti.

Atamurat-İmamnazar-Akina demiryolu, Asya uluslararası demiryolunun ilk aşamasıdır. Bu proje ile Çin’e kadar uzanılması ve Asya-Pasifik bölgesinin büyük bir ivmeyle gelişen ülkeleri ile işbirliği yapılması hedefleniyor.

Atamurat-İmamnazar-Akina demiryolu projesi ile ilgili ilk anlaşma, 28 Mayıs 2011 tarihinde Türkmenistan ile Afganistan arasında imzalanmıştı. 20 Mart 2013 tarihinde Türkmenistan, Afganistan, Tacikistan Devlet Başkanları’nın Zirvesi’nde bununla ilgili memoranduma imza atılmıştı. Bunun sonucunda aynı yılın 5 Haziran tarihinde 3 ülke Liderinin katılımıyla demiryol hattının temeli atılmıştı.

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen-türk işewürler maslahaty geçirildi

“VISA” nagt däl töleg ulgamynda Türkmenistana hyzmatdaşlyk teklip etdi

Amerikaly kompaniýalar Türkmenistanda 3,3 milliardlyk taslamalary durmuşa geçirýär

Türkmen gazy Yragyň elektrik stansiýalarynyň zerurlyklaryny üpjün eder

Awstriýanyň kompaniýalarynyň Aşgabada sapary

Gazagystan bilen Eýran söwdanyň möçberini 3 milliard dollara ýetirer