JEMGYÝET

Asya-Pasifik Ülkeleri İle İşbirliği Genişletilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu binasında video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, yeni projelere start verildi ve bir dizi kararlar imzalandı.

Türkmen Lider, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının raporlarından önce dünya genelinde dijital ekonominin geleceğin kalkınması için bir temel oluşturduğunu ifade etti. Bu bağlamda, Pazartesi günleri video-konferanslı çalışma toplantısında ülkenin vilayetlerindeki kalkınma programlarına yönelik konuları görüştüklerini, Cuma günleri ise Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının video bağlantı eşliğinde kendi sorumlu oldukları sektörler ile ilgili durumlar hakkında genel bilgilendirme yaptığını belirtti.

SU ALANDA ULUSLARARASI İŞBİRLİÄžİ

Devlet Su Yönetimi Başkanı Annageldi Yazmuradov, Avrupa’nın önemli ülkelerinden İspanya’ya gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında bilgilendirdi. Bu ziyarette, tarım sektöründe ileri su tasarrufu sağlayan teknolojilerin tanıtılmasında ve çeşitli su tesislerinin kurulmasında yabancı deneyimlerin incelenmesine özel önem verildiğini ifade etti.

Türkmen Lider, Türkmenistan’ın sosyo-ekonomik kalkınma stratejisinde su kaynaklarının rasyonel kullanımına büyük önem verildiğini, bunun tarım sektörünün istikrarlı kalkınması, halkın rahat bir hayat sürmesi için önemli katkı sağladığını belirtti.

Bu alanda büyük yatırım projelerine imza attıklaırnı, ülke genelinde su arıtma tesislerinin inşa edildiğini, barajların yenilerinin inşa edildiğini, mevcut olanların genişletildiğini, tarım arazilerin sulanması açısından birçok projelere imza atıldığını Karakum çölünde Altın Asır Türkmen gölünün inşa edildiğini belirten Devlet Başkanı, bu gölün hem Türkmenistan hem de Orta Asya için büyük önem taşıdığını, bölgenin ekolojik dengesinin korunmasına katkı sağladığını belirtti.

Ayrıca, su kaynaklarının buğday, pamuk ve diğer tarım ürünlerin yetiştirilmesi için de önemli olduğuna dikkat çeken Türkmen Lider, bunun için tarım ve diğer sektörlerde suyun tasarruflu kullanılmasına imkân sağlayan teknolojilerin kullanılması için çaba gösterilmesini istedi.

Su alanında uluslararaıs işbirliği için de büyük çalışmaların yapıldığını, BM Genel Kurulu, Rio 20 Dünya Zirvesi, Kore’deki 7.Dünya Su Forumu, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen ‘Sürdürülebilir Kalkınma için Su’ konulu üst düzeydeki konferansta bir dizi somut girişimlerde bulunduklarını söyleyen Devlet Başkanı, Orta Asya’da İklim Değişikliği ile İlgili Bölgesel Teknolojiler Merkezi’nin Aşkabat’ta açılması yanı sıra Aral Denizi için BM Özel Programı’nın ve BM Su Stratejisinin hazırlanması konusunda önerilerde bulunduklarını belirtti.

Türkmen Lider, yaklaşmakta olan BM himayesinde gerçekleştirilecek Su Forumu’nda Türkmenistan’ın su diplomasisi konusunda uluslararası önerilerinin hayata geçirilmesi açısından çalışmaların yapılmasını istedi.

KERKİ KENTİNDE YENİ HAVALİMANI

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, Lebap vilayetinin Kerkin kentinde havalimanı inşasına yönelik projesinin taslağını sundu. 2019-2025 Kalkınma Programı kapsamında İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı havalimanın inşasına yönelik uluslararası ihale açtı. İhaleyi Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye Gündogdy firması kazandı.

Bu bağlamda, Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı Türkmenhavayolları ajansı, yerli firma ile anlaşma imzaladı. Bunun yanı sıra havaalanının modern teknoloji ile donatılması, uçuşların güvenliğinin sağlanması konusunda ünlü Fransız şirketi Thales ile işbirliği yapılması öngörülmektedir.

Türkmen Lider, bu projeyi onaylayarak, Türkmenhavayolları ajansına yerli firma ile anlaşma sağlanmasına yetki veren kararnameyi imzaladı.

BİSİKLET BİNASI İNŞA EDİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, Aşkabat şehrinde Dünya Bisiklet Günü anısına inşa edilecek Bisiklet binası projesinin taslağını sundu. Proje, Aşkabat’ın Çandıbil ve Bekreve caddelerinin kavşağında inşa edilecek.

Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından ilan edilen uluslararası ihaleyi ‘Sport yıldızı’ firmasının kazandığı belirtildi.

BM Genel Kurulu tarafından 3 Haziran tarihinin Dünya Bisiklet Günü ilan edilmesine yönelik bir anıtın inşa edilmesi projesini onaylayan Türkmen Lider, bisikletin doğa dostu bir araç olduğunu, insanlığın bunun 200 yıldır kullandığını belirtti. İnsan sağlığına da önemli katkı sağladığını belirten Devlet Başkanı, projenin inşasına yetki veren bir kararname imzaladı.

ONLİNE TİCARET

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı’nın dijital sistemle yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Bakanlık bünyesinde 184 işletmenin faaliyet gösterdiği, her bir ticaret noktasında dijital sistem oluşturulacak. Bu sistem ürünlerin çevrimiçi olarak izlenmesine olanak tanır: depolara varış, mağazalara teslimat, müşteriler tarafından satın alan ve kalan miktarı hakkında online bilgi akışı sağlanacak.

Merkezîleştirilen bir sistemle uzmanlar bütün ticaret noktalarını takip edecek, mağazaların ihtiyaç olduğu ürün teslimatını zamanında gerçekleştirecek.

Ayrıca, müşteriler için internette özel bir site oluşturulacak. Sitede her bir mağaza hakkında bilgi erişimi sağlanacak. Mağazanın adresi, ürünleri, kalite göstergeleri, üretim tarihi ve yeri, raf ömrü hakkında bilgiler yer alacak. Bu site ile online satış gerçekleştirilecek, müşteri istediği ürünü sipariş verebilecek ve evine teslimat gerçekleştirilecek. Bu sistem iç piyasanın talebini öğrenme imkanı sağlayacak.

Bu sistemi Aşkabat ile başlayarak, daha sonra vilayetlerde de devam ettirmek öngörülmektedir.

MART AYINDAKİ BAYRAMLARA HAZIRLIK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, Mart ayında kutlanacak Dünya Kadınlar Günü ve Milli Bahar Bayramı olarak ta adlandırılan Nevruz Bayramı hazırlıkları hakkında bilgilendirdi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kadınlara, üniversitelerdeki, okullardaki ve kreşlerdeki kız çocuklarına Devlet Başkanı adından ikramiyeler dağıtılacak. Bir dizi konser programları düzenlenecek. Sivil toplum örgütleri merkezinde Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla konferans gerçekleştirilecek ve ‘Ene mahri’ unvanına sahip olan annelere ödülleri takdim edilecek.

21-22 Mart tarihlerinde Ahal vilayetinin Nevruz yaylasında Milli Bahar Bayramı kutlamaları gerçekleştirilecek.

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ayrıca, Türkmen Devlet Basım İdaresi’nin metbugat.gov.tm sitesi aracılığıyla peryodik yayınlanan gazetelerin elektron versiyonlarının yayınlamaya başladığını haber verdi.

ASYA-PASİFİK ÜLKELERİ İLE İŞBİRLİÄžİ GENİŞLETİLECEK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Asya-Pasifik ülkeleri ile işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Belirtildiği gibi, son birkaç yılda, bu bölge dinamik ekonomik büyüme, bilimsel, teknolojik ve endüstriyel ilerleme göstermiştir. Türkmenistan’ın önemli ortakları arasında, uzun süredir eşit bir şekilde kurulan ve etkili işbirliği yapılan Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve Kore Cumhuriyeti gibi önde gelen Asya-Pasifik ülkeleri var.

Bu ülkeler ile yapıcı politik diyalogu güçlendirmek, ticaret ve ekonomi alanında, ulaştırma sektöründe, insani alanda ve parlamentolar arası düzeyde verimli ortaklığı geliştirmek için bir dizi çalışmalar yapılmaktadır.

Burada, dışişleri bakanlıkları, Hükümetler arası Türkmen-Çin Komitesi, Türkmen-Japon Komitesi, Hükümetler arası Türkmen-Kore Komisyonu, düzenli iş toplantıları ve iş forumları bağlamında yeni ortak projelerin uygulanması için mevcut fırsatlardan yararlanılması yanı sıra  bilim, eğitim, kültür, sağlık ve spor alanlarında işbirliğinin genişletilmesi öngörülmektedir.

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi