TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Asya Oyunları’na ilk defa mülteci takımı katılıyor

Türkmenistan’da 17-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları İcra Komitesi, Asya Oyunları’na ilk defa mülteci takımının katıldığını açıkladı. Bunun da, Türkmenistan’daki oyunlara denk gelmesi ayrı bir anlam taşıdı.

Aşkabat 2017 Oyunları’na birkaç sporcudan oluşan mülteci takımı katılacak. Mülteci takımını Aşkabat’a Kenya olimpiyat şampiyonu ve Birleşmiş Milletler Spor ve Barış projesi İyi Niyet Elçisi, rekortmen atlet Tegla Loroupe getirecek. Mülteciler, Aşkabat’taki 5.Asya Oyunları’nda Asya Olimpiyat Konseyi’nin bayrağı altında yarışacak.

Rio’da başladı, Aşkabat’ta gelenekleşiyor

Mültecilerin Olimpiyat Oyunları’na katılma hakkı Rio 2016 Olimpiyat Oyunları ile başladı. Bundan sonraki mültecilerin katılacağı ikinci dev spor organizasyonluğu Aşkabat 2017 Oyunları olacak.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Spor Koordinatörü Claude Marshall, 5.Asya Oyunları İcra Komitesi’nin bu yılın başında Aşkabat 2017 Oyunları’na mültecilerin katılmasını sağlamak için teklifde bulunduğu belirtti.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği son 22 yıldan bu yana mülteciler kamplarında spor yapmak için birlikte çalışıyor. Bunun sonucunda 2016 Rio Olimpiyatları’nda ilk defa mülteciler takımının yarışlara katılması sağlandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Tomas Bach bunu tarihi bir an olarak değerlendirdi.

Mültecilerin Rio Olimpiyatlarından sonra Asya kıtasında katılacağı dev spor organizasyonluğu Aşkabat 2017 Oyunları olacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistan maýadarlary gämi gurluşygyna çagyrýar

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan-BAE: ulag ulgamyndaky hyzmatdaşlyk işjeňleşdiriler

Ata Watan Eserleri

Guterreş: ulag pudagyny özalky ösüşine getirmek üçin bilelikde işlemeli

Ata Watan Eserleri