JEMGYÝET

Asya Oyunları’na hazırlıklar güçlendirildi

Türkmenistan’ın ev sahipliğini yapacağı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için hazırlıklar güçlendirildi. Aşkabat 2017 Oyunlarına büyük önem veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu’nun bazı üyeleri, bakanlar ve kamu kuruluş yetkililerin katılımıyla toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Asya Oyunları kapsamında hizmet, ticaret ve toplu yemek hizmeti organizasyonluklarına ilişkin konular değerlendirildi. 
Türkmen Lider, Aşkabat’taki dev spor yarışıan çok az bir süre kaldığını ifade ederek, bu oyunların üst düzeyde organize edilmesi için bir dizi hizmet alanlarının yüksek kalitede olmasını gerektiğini belirtti. 
5.Asya Oyunları katılımcılarını yüksek katiteli ürünler ile tatmin edilmesi gerektiğinin altını çizen Devlet Başkanı, tekstil, gıda, hediyelik eşyalar ve diğer alanlardaki işlerin hızlandırılmasını istedi. 
Toplantıda, sporcuların ve konukların Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı ile Devlet Gıda Sanayi Birliği tarafından üretilen yüksek kaliteli ürünler ile ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiği belirtildi. Yarışların yapıldığı alanlarda çeşitli ürünlerin satışı gerçekleştirilkecek. Olimpiyat Köyünün yakınlarındaki ticaret merkezleri gece-gündüz faaliyet gösterecek. 
Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği, Asya Oyunları’na katılan konukların, basın mensuplarının resmi heyetlerin ve spor kafilelerin yemek ihtiyacını giderecek. Devlet Sıhhi ve Epidemiyolojik Hizmet Kurumu gıda ürünlerinin muhafaza edilme şartlarını düzenli olarak kontrol edecek. Yemeklerin hijyenik kurallar kapsamında yapılmasını sağlayacak. 
Ulaştırma sektörü yetkilileri, oyunlar döneminde ulaşım sorunlarını giderecek. Oyunların yapılacağı alanlara çeşitli malların ve ürünlerin taşımacılığına kontrol edecek. 
Bugünkü günde Asya Oyunları için hazırlıklar son aşamada. Olimpiyat Köyünün bütün tesisleri 65 takımın sporcularını bekliyor. Uluslararası standartlar kapsamında 21 spor branşında madalya için kıyasıya mücadele edilecek. Olimpiyat Köyü tesisleri Asya Oyunları öncesinde yabancı ülke sporcularının katılımıyla düzenlenen bir dizi test yarışları ile test edilmiştir. 
Kaynak  :Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

Putin: Russiýa Türkmenistanyň hemişelik Bitaraplygyna hormat goýýar

Türkmenistanyň we Russiýanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan «Boeing-777-300ER» kysymly uçaryna gowuşdy

Ata Watan Eserleri

“Arkadag şäheri- ylham gözbaşy” şygyr bäsleşigi jemlener

Ata Watan Eserleri

Türkmen türgeni “Grand Slam” ýaryşynda bürünç medal gazandy

Türkmenistanda ýaşlar forumyna taýýarlyk görülýär