JEMGYÝET

Asya Oyunlarına 100 gün kaldı

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na doğru gerim sayım başladı. Orta Asya’da ilk defa Aşkabat’ta düzenlenecek yarışlara 100 gün gibi kısa bir süre kaldı.

Asya Oyunları’na büyük önem veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu yarışların yapılacağı Olimpiyat Köyünü sık sık ziyaret ediyor. Geçtiğimiz günlerde Olimpiyat Köyünün dev tesisi Olimpiyat Stadını gezen Türkmen Lider, bu defa sporcuların kalacağı rezidanslarında, Sağlık Merkezinde ve Uluslararası Basın Merkezinde incelemelerde bulundu.

Devlet Başkanı kurmayları, Aşkabat valisi ve diğer yetkililer ile tesisleri gezerek, burada oluşturulan şartlar ve koşullar hakkında bilgi aldı. İlk olarak sporcu rezidanslarını gezen Türkmen Lider, rezidanstaki odaları gezdi. Rezidanslar 12 bin yatak kapasiteli. Burada yabancı sporcular, antrenörler, doktorlar, teknik personel ve basın mensupları kalacak. Bu bölgede 12 katlı 20 bina inşa edildi. Binalarda bütün şartlar oluşturuldu. Mutfaktan banyoya kadar bütün imkânlar seferber edildi.  

Rezidansların bulunduğu bölgede Kültür Merkezi de yer alıyor. Bu alanda 56 kişilik yemekhane, 171 kişilik restoran, 130 kişilik sinema salonu, 128 kişilik kafe ve diğer hizmet alanları yer alıyor.

Daha sonra Devlet Başkanı, sporcular için hazırlanan yemekhaneyi gezdi. 2064 kişilik dev yemekhanede Asya, Avrupa ve Türkmen mutfağından yemekler sunulacak. Türkmen Lideri, oyunları döneminde sporculara sunulacak yemek örnekleri ile tanıştı.

Daha sonra Türkmen Lider sırasıyla Sağlık Merkezini ve Basın Merkezini gezdi. 2 katlı tıp ve rehabilitasyon merkezinde bir defada 202 sporcu kabul edilecek. Asya Oyunları döneminde Almanya’dan davet edilen doktorlar sakatlanan sporculara acil sağlık yardımında bulunacak.

Basın Merkezi 4 katlı olup, basın mensuplarının çalışması için bütün imkânlar oluşturuldu. Basın Merkezinden Asya Oyunlarının tüm dünyaya duyurulması için son model telekomünikasyon cihazları donatıldı.  Merkezin 1.katında 260 kişilik basın odası, medya ofisleri, 110 kişilik kafe ve restoran, VİP ve CİP salonları yer alıyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı, Basın Merkezinde çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Asya Oyunları’na hazırlık çalışmalarının ele alındığı toplantıda, Asya Oyunlarına 100 gün kalması nedeniyle yapılacak Asya 2017 Dünya Basınında konulu Uluslararası Medya Foruma 39 ülkeden basın mensupların geleceği kaydedildi.

Ayrıca, Olimpiyat Köyünün Asya Oyunlarından sonra da daha verimli bir şekilde kullanılması için Aşkabat Valiliği bünyesinde Olimpiyat Köyü Müdürlüğünün kurulması yönündeki teklif onaylandı. Türkmen Liderin Kararıyla bu müdürlük kuruldu ve burada 1273 personelin çalışması hedeflenmektedir.

Bunun yanı sıra toplantıda Asya Oyunları kapsamında sporculara yemek hizmetlerinin verilmesi için açılan ihaleyi Türkmen firmasının kazandığı açıklandı. Devlet Başkanının Kararıyla, Asya Oyunları İcra Komitesi, Gül Zaman Türkmen Firması ile Gourmet Sports Hospitality AG İsviçre şirketinden oluşan konsorsiyum ile anlaşma imzalayacak. Söz konusu firmalar Asya Oyunları’na gelecek misafirlere yemek hizmeti verecek. 

Yarın tarihi Merv şehrinde Asya oyunlarına yüz gün kalması nedeniyle etkinlikler düzenlenecek. Etkinlik kapsamında Uluslararası Medya Forumu düzenlenecek. Forumu Atavatan Türkmenistan yönetimi de tam kadro izleyecek.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

 

Ýene-de okaň

BMG-niň Baş sekretary türkmen halkynyň Milli Liderine hat iberdi

Antoniu Guterriş Türkmenistanyň Prezidentine hat iberdi

Ata Watan Eserleri

Lebapdaky mugallymçylyk mekdebi Türkmenistanyň ähli ýerlerinde ýaşaýan ýaşlary okuwa kabul eder

Türkmenistanyň Prezidenti ÝUNISEF-iň ýurdumyzdaky täze wekilini kabul etdi

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň energetika ministri Türkmenistana sapar bilen geler

Baýraktar: türkmen gazyny Eýranyň üsti bilen import etmegi meýilleşdirýäris