JEMGYÝET

Asya oyunlarına 100 gün kaldı: Ankara Etkinlikleri

7 Haziran 2017 tarihinde Ankara'da Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bakanlığın konferans salonunda «Eylül 2017'de Aşkabat'ta gerçekleşecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtımı» adlı ortak Konferansı ve Sergisi düzenlendi. 

Konferansa T.C. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ve Bakanlığın Daire Başkanları, Türkiye’nin basketbol, voleybol, bowling, boks Federasyon Başkanları ve temsilcileri, Türkiye Spor Teşkilatlarının temsilcileri, Türkiye Büyük Millet Meclisinin bazı milletvekilleri, Aziada-2017'ye katılacak ülkelerin Büyükelçileri, Ankara şehrinde yerleşik Uluslararası Teşkilatların temsilcileri, Türkmenistan'da faaliyet gösteren bazı şirketlerin temsilcileri, TÜRKSOY Kurumunun Başkanları, Türkmenistan-Türkiye Dostluk Derneğinin üyeleri, Yükseköğretim Kurulunun (Üniversitelerin) Profesör öğretmenleri, Akademisyenler, Basın mensupları ve Türkiye'de çalışan ve Eğitim gören Türkmenistan vatandaşları iştirak ettiler.  

Konferans esnasında Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçisi Sn. İşankulı Amanlıyev, Türkmenistan'ın Spor hakkında Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Sn. Maksat Nasırov, T.C. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, "Polimeks" şirketinin Genel müdür yardımcısı Sn. Gülün Şaylan Seymen, T.C. Başbakanlık basın-yayın ve enformasyon Genel müdürlüğü Basın ve Enformasyon uzmanı Sn. H.Cesurhan Taş ve Üniversite Akademisyenleri Aziada-2017 ile ilgili konuşma yaptılar. 

Konferansta Sayın Ekselansları Devlet Başkanımızın girişimleriyle ülkemizde yürümekte olan Spor Devlet Politikası, Sporu geliştirmek için ülkemizde hayata geçirilen faaliyetler, devletin Spor hakkında Uluslararası İşbirliğini geliştirme etkinlikleri, Aziada-2017'nin Türkmenistan’da düzenlenmesinin milli, bölgesel ve uluslararası seviyedeki önemi, bahsi geçen oyunların devlet derecesine ve Türkmen milliliğine göre ve doğal karakterize edilerek düzenlenmesine yönelik Saygıdeğer Devlet Başkanımızın liderliğinde ülkemizde ve yurt dışında hayata geçirilen etkinlikler hakkında bilgi verildi. 

Ayrıca Saygıdeğer Devlet Başkanımızın girişimleriyle Sporun ve Beden Eğitiminin geliştirilmesi Devlet politikasının önemseyen yönlerinden biri olarak seçildiği, 2017 Yılının "Sağlık ve İlham Yılı" olarak ilan edildiği, V. Asya Oyunları ülkemizin uluslararası otoritesinin kalkınmasında daha da büyük katkılar sağlayacağı belirtildi.     

Bahsi konu 2017 yılı gerçekleştirilecek V. Asya Oyunlarına Okyanus ülkeleriyle birlikte Toplam 64 ülkelerin milli spor takımlarının katılacağı ve mülteci eğitmenler (koçlar) grubunun Asya Olimpiyat Komisyonu bayrağı altında katılmalarının sağlanması ile ilgili çalışmaların yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.     

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığının Sergi salonunda organize edilen Aziada-2017 sergisi büyük ilgi gördü. Sergide Saygıdeğer Devlet Başkanımızın kitapları, Türkmen yararları ve şairlerinin eserleri, Türkmenistan Dergileri, Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının simgelerini ifade eden tekstil ürünleri, Türkmen milli kıyafetleri ve takıları sergilendi. 

Kaynak :  https://turkey.tmembassy.gov.tm/tr/news/4419

Ýene-de okaň

Halkara ahalteke atçylyk assosiasiýasynyň XIV mejlisi geçirildi

Ata Watan Eserleri

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Aşgabada geldi

Türkmenistan bilen Beýik Britaniýa täze ylalaşyklara gol çekdiler

Beýik Britaniýanyň daşary işler ministri Merkezi Aziýa saparyna başlady

“Galkanyň” hokkeýçileri «Türkmenistanyň at gazanan sport ussady» diýen hormatly ada eýe boldular

“Galkan” – çempion

Ata Watan Eserleri