TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Asya Oyunları : Yüksek hızlı internet ve mobil TV imkânı

Türkmenistan’da bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları için geniş kapsamlı hazırlıklar devam ediyor. Asya Oyunları’nın konuklarına yüksek hızlı internet ve mobil TV imkânı sağlanacak. Türkmenistan ‘TürkmenAlem 52ºE’ uydusuyla Asya Oyunlarını canlı yayınlayacak ve mobil TV aracılığıyla izlenme imkânına sahip olunacak. 

Olimpiyat Köyünde ve Aşkabat’ın diğer bölgelerinde istikrarlı cep telefonu hizmetinin sağlanması için 2G ve 3G destekli 90 baz istasyonu kurulacak. Ayrıca, bunun yanı sıra 4G sisteminin de genişletilmesi için çalışmalar sürdürülüyor. 40 baz istasyonu Asya Oyunları’nın konuklarına hizmet verecek ve konuklar rahatlıkla internet ve mobil TV imkanından istifade edebilecek.

Ayrıca, Türkmenistan Altın Asır cep telefonu operatörü spor yarışına katılacak ülkelerin operatörleri ile anlaşma imzaladı ve Rouming hizmetini de sağlayacak.

Hâlihazırda, Türkmenistan’da yaygın olan Altın Asır operatörünün abone sayısı 5 milyonu buldu. 2007 yılında bu operatörün hizmetinden 35 bin insan faydalanırken, bugünkü günde bu sayı 5 milyona ulaştı. 198 bin kişi mobil internet imkânından faydalanıyor.

Geçen sene operatör tarafından 160 baz istasyonu kuruldu. Kırsal kesimlerdeki insanlarında cep telefonu hizmetinden faydalanması için çalışmalar sürüyor. Ahal vilayetinin köylerinde 40 baz istasyonu kuruldu. Yine 60 baz istasyonun diğer vilayetlerde kurulması hedefleniyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan  Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Arkadag gazeti döredildi

“Arkadag” futbol kluby döredildi

Mejlise saýlanan deputatlaryň 26 göterime golaýyny zenanlar düzýär

Teswirle