JEMGYÝET

Asya Oyunları sembolü, 7 bin metrelik İbni Sina Zirvesi’ne dikildi

Türkmenistan’da yaklaşık bir ay sonra başlayacak Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nı geniş bir kitleye tanıtmak amacıyla dünyanın ve Türkmenistan’ın en yüksek dağ zirvelerine oyunlarının sembolünü dikmek projesi başarıyla devam ettiriliyor. 5.Asya Oyunları sembolü, Türkmenistan’ın yüksek tepelerine dikildi.

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı ve 5.Asya Oyunları İcra Komitesi tarafından organize edilen bu proje kapsamında, dağcılar ekibi Asya Oyunları’nın ve Türkmenistan’ın bayrağını Pamir Dağları’ndaki 7 bin 134 metre yüksekliğindeki İbni Sina Zirvesi’ne dikti. 

Türkmen dağcıları Kırgızistan ile Tacikistan sınırlarının arasındaki Pamir Dağları’nın en yüksek tepelerinin birine tırmandı ve bayrakları dikme başarısı gösterdi. Söz konusu etkinlik Türkmenistan’ın Orta Asya bölgesinde ilk defa ev sahipliğini yapacağı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın tanıtımı için gerçekleştirildi.

Türkmen dağcıları, Türkmenistan’dan Kırgızistan’a ulaştılar ve Pamir Dağlarının en yüksek tepelerinin birisinin zirvesine doğru zorlu tırmanışa başladılar. İlk gün zorlu bir virajı geride bıraktılar, yağmur ve dağ tepelerindeki yağan kara aldırış etmeden, 3 bin 600 metre yükseklikte ilk kamp yerini kurdular. Daha sonra 4 bin 400 metre, 5 bin 100 ve 6 bin 100 metre yüksekliklerinde mola vererek, 7 bin 134 metrelik zirveye ulaştılar.

 5.Asya Oyunları, 17-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek ve 65 milli takım katılacak. Asya’dan 46, Okyanus ülkelerinden 18 devlet yarışacak. Ayrıca, bu oyunlara mülteciler takımının da katılması öngörüldü.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmen halkynyň Milli Lideriniň adyna Özbegistanyň Prezidentinden hat gelip gowuşdy

Aşgabatda owgan harytlarynyň sergisi geçiriler

Türkmenistanyň we Owganystanyň daşary işler ministrleriniň duşuşygy

GDA-nyň Hökümet baştutanlarynyň geňeşiniň mejlisi Aşgabatda geçiriler

Türkmen halkynyň Milli Lideri Rejep Taýyp Ärdogany 70 ýaş toýy bilen gutlady

Türkiýäniň Prezidentine Türkmenistanyň “Hormatly il ýaşulusy” ady berildi