TÜRKMENISTAN WE DÜNÝÄ HABARLARY
JEMGYÝET

Asya Oyunları Çin’de tanıtıldı

Çin’in Wuhan kentinde Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları tanıtıldı ve at yarışları düzenlendi. Türkmenistan Pekin Büyükelçiliği ile Wuhan Atçılık Kulübü, Türkmenistan ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin 25.yılı münasebetiyle düzenlenen etkinliklerde Asya Oyunları tanıtıldı.  

Törene katılanlara Asya Oyunları hakkında geniş bilgi verildi. Türkmenistan’ın spor alanındaki başarıları ve sporda yapılan çalışmalar anlatıldı. Eylül ayındaki Asya Oyunları’na 45 Asya ülkesi ile 17 Okyanus ada devleti katılacak.

Görselli sunumda 5 Kasım 2010 yılında temeli atılan Olimpiyat Köyü projesi anlatıldı. 157 hektar alana kurulan Olimpiyat kompleksinde 40 civarında tesis ve bunun 16 spor tesisidir. Projenin maliyeti 5 milyar doları buldu. Bütün projeler Uluslararası Olimpiyat Komitesi standartlarında inşa edilmiştir. Olimpiyat Köyü’nde Türkmen sporcuların yetiştirilmesi yönündeki çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Ayrıca, Asya 2017 Oyunlarının sembolü, maskotu ve brendi tanıtıldı. Bunun yanı sıra Asya Oyunları’nın marşı katılımcılarda büyük beğeni topladı. 

Asya Oyunlarının tanıtılması amacıyla hazırlanan tekstil ürünlerinin sergisi büyük ilgi gördü. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın kitapları hakkında da bilgi verildi.

Daha sonra Wuhan kentinin Atçılık Kompleksi’nde at yarışları düzenlendi. Bu etkinlikler Çin birçok televizyon kanalında canlı yayınlandı ve basın organlarında yer aldı. 1700, 1200, 1100 ve 1000 metre aralıklarında yapılan at yarışlarının birincileri ödüllendirildi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

Türkmenistanda geçiriljek saýlawlar barada käbir gyzykly maglumatlar

Jozef Baýden: medeni hyzmatdaşlyk amerikan-türkmen gatnaşyklarynyň özenidir

“Arkadag şäheri hakynda” Türkmenistanyň Kanuny

Teswirle