BIZNES

Asya Oyunları ile ilgili Basın Toplantısı yapıldı

Bugün Türkmenistan Spor ve Turizm Enstitüsünde Asya oyunları ile ilgili basın toplantısı gerçekleştirildi. Asya Oyunları İcra Komitesi ve Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinema Komitesinin ortaklaşa düzenlediği Basın Toplantısında Asya oyunlarına yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verildi. Basın Toplantısı başlamadan önce Sporla ilgili sergi gösterildi. “Atavatan Türkmenistan” uluslararası dergisinin çeşitli sayılarının da sergilendiği sergide, spor alanındaki yapılan işlemler ve ulaşılan seviyeler gösterildi.

Basın Toplantısı Türkmenistan Spor ve Turizm Enstitüsü Rektörünün açılış konuşması ile başladı. Sn. Rektör, basın toplantısının kendi yönettiği Enstitüsünde yapılmasından dolayı memnuniyetini ifade ederek, Enstitünün Asya Oyunlarına hazırlık konusunda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.  Enstitü öğrencileri, uluslararası spor yarışlarında başarı kazanırken, çok sayıda öğrenci Asya oyunlarında gönüllü olarak hizmet verecektir. Daha sonra söz alan, Türkmenistan Televizyon, Radyo ve Sinema Komitesinin Başkan yardımcısı Sn. Annasahet Kakayev VTR destekli sunum gerçekleştirdi.  Sn. Kakayevin belirttiğine göre, Türkmen Televizyon, Radyo ve Sinema Komitesi, Asya oyunlarının yurt içinde ve yurt dışında tanıtımı için büyük işler gerçekleştirmektedir. Yakında, Malezya’da gerçekleşen AIPS Asia Kongresi buna örnek verilebilir. Bu Kongrede, Türkmenistan heyeti sunum yapmış, Asya oyunlarının tanıtıldığı sergi düzenlemişti. Atavatan Türkmenistan dergisinin çeşitli sayıların aralarında bulunduğu çok sayıda Asya oyunlarına ilişkin tanıtım dosyalarının ve materyalin sergilendiği Kuala Lumpur’daki sergi çok sayıda uluslararası spor yazarının ilgisini çekmişti. Sn. Kakayev’in basın toplantısında gösterdiği VTR’de bunlarla ilgili bilgi verilmektedir. Asya oyunlarının canlı yayın ihale sonucunun yakında açıklanmasını beklendiğini belirten, Sn. Kakayev, Asya oyunları hakkında, Türkmenfilm tarafından kısa film, belgesel ve çizgi film hazırlıklarının yapıldığını ifade etti.

Daha sonra, Asya oyunları Operasyon İşleri müdürü Mike Rite söz aldı ve Asya oyunların başarılı bir şekilde geçirilmesi için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Basın toplantısında ayrıca, İcra komitesi yetkilileri, Spor Komitesi yetkilisi, Spor ve Turizm Enstitüsü öğretim üyesi de birer konuşma gerçekleştirdi.  Asya oyunları 17-27 Eylül 2017 tarihinde yapılacak olup, günümüzde, Asya oyunlarına hazırlıklar büyük hızla devam etmektedir.

Basın toplantısında daha sonra soru –cevap kısmına geçildi.  Atavatan Türkmenistan Haber Ajansının (ATHA) verdiği Asya toplantısının tanıtımı için planlanan popüler bir etkinlik olup olmadığına ilişkin soruyu cevaplandıran Sn. Kakayev, 7 Nisan 2017 tarihinde Avaza ’da Asya oyunlarının tanıtımı için uluslararası bir etkinliğin düzenleneceğini, etkinlik kapsamında bazı yabancı yıldızların konser vereceğini belirtti.  Basın toplantısının belirli periyotlarda yapılması planlanmaktadır.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) 

Ýene-de okaň

“Rosatom” Gyrgyzystanda ýel energetika taslamasyny durmuşa geçirer

Özbegistan Türkmenistandan 21,6 million kWt/sagat elektrik energiýasy satyn aldy

Ata Watan Eserleri

Owgan ministri: ähli owganlar TOPH taslamasyny goldaýar

Dünýäde tebigy gazyň önümçiligi 2.8 göterim artar

Türkmenistanda hususy kärhana ilkinji gezek önümçilikde Gün energiýasyny ulanar

Türkmenistan Russiýa tebigy gaz ibermekdäki şertnamany doly ýerine ýetirdi