JEMGYÝET

Asya Kupasi’nda finalin adı: Japonya ve Katar

5 Ocak tarihinde başlayan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ev sahipliğinde devam eden 17.Asya Kupası’nda sona gelindi. İlk defa 24 ülkenin milli takımının mücadele ettiği turnuvada, Japonya ile Katar Asya Kupası için final maçında karşılaşacak.

Galatasarylı Nagatoma’nın da forma giydiği ve Türkmenistan milli takımının gurbunda yer alan Japonya, yari finalde İran’ı 3:0 yendi. Katar milli takımı ise yari final karşılaşmasında ev sahini BAE’ni 4:0’lık skorla yendi. BAE ve Katar arasında oynanan maçı, AFC Başkanı Şeyh Salman bin Ebrahim al Khalifa ve FİFA Başkanı Gianni İnfantino da izledi.

Japonya milli takımı bugüne kadar Asya Kupası’nda 4 kez finallere kaldı ve finallere kaldığı maçları kazanarak, kupanın sahibi olmuştu.

Katar milli takımı ise ilk defa tarihinde Asya Kupası’na final oynayacak. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar’ın bu başarısı ülkede futbola verilen önemin bir göstergesi oldu.

Japon milli takımı ile bir ilginç ayrıntı daha dikkat çekmektedir. Japonya Asya Kupası’nı yabancı teknik adam ile kazanmıştır. Japon çalıştırıcı ile bu kupayı kazanma başarısı gösterememişti. Bu defa da Japonya milli takımı yerli teknik adam Hajimo Moriyasu çalıştırmaktadır.

Katar milli takımı bu defaki Asya Kupası’na kalesinde gol görmemiş takımlardan birisidir.

Asya Kupası boyunca 50 maçta 126 gol atıldı, maç başına ortalama 2,52 gol. Şimdilik Katarlı futbolcu Almoez Ali attığı 8 golle gol krallığına adaydır. Katarlı futbolcunun önünde sadece final maçı kaldı.

Turnuva, tüm dünyayı kapsayan yaklaşık 80 TV kanalı tarafından canlı olarak yayınlanıyor. Turnuva 2.5 milyardan fazla potansiyel TV izleyicisine ulaştı.

Asya Kupası’na final karşılaşması 1 Şubat Cüma günü oynanacaktır.

Ýene-de okaň

Angola Türkmenistana täze ilçi belledi

Türkmenistanyň başlangyjy bilen BMG-de durnukly ulag boýunça ýokary derejeli duşuşyk geçirildi

Türkmenistanyň “Galkan” topary finala çykdy

Ata Watan Eserleri

Aşgabat-Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň Tejen-Mary bölegi açyldy

Ata Watan Eserleri

Hormatly Prezidentimiz ýokary tizlikli Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýolunyň Tejen – Mary böleginiň açylyş dabarasyna gatnaşdy

Ata Watan Eserleri

Türkiýäniň ilçisi: Ankara-Aşgabat uçar gatnawlaryny ýola goýmak meýilleşdirilýär