BIZNES

Asya Kalkınma Bankası’ndan Türkmenistan’a yeni yatırımlar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Asya Kalkınma Bankası (AKB) Başkanı Takehiko Nakao ile görüştü. Bu görüşmede, AKB Başkanı Nakao uluslararası transit ve ulaşım koridorlarının oluşturulması da dahil olmak üzere Türkmenistan’ın projelerine yatırım yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

AKB’nin yardımları ile, Türkmenistan’ın çeşitli bölgelerinde yaklaşık 1.110 kilometrelik 220 kV ve 500 kV iletim hatlarının inşa edilecek.

Türkmen Lider ile AKB Başkanı Nakao arasındaki görüşmede, enerji sektörü dışında diğer sektörlerdeki işbirliği konuları da ele alındı. TAPİ doğalgaz boru hattı, TAP elektrik hattı yanı sıra Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye gibi bazı ulaşım koridorlarının kurulmasına yönelik konular görüşüldü.

Türkmen Lider, Asya Kalkınma Bankasına su arıtma tesislerinin inşa edilmesine yönelik projelere de yatırım yapma olanaklarını değerlendirmeye davet etti.

Ayrıca taraflar Türkmenistan ile AKB münasebetlerini Orta Asya Bölgesel Ekonomi İşbirliği (CAREC) Programı kapsamında da değerlendirdi. Bu bağlamda, Aşkabat’ta düzenlenmekte olan 17.CAREC Bakanlar Konferansı’na dikkat çekildi.

Asya Kalkınma Bankası Başkanı Takehiko Nakao Aşkabat temasları kapsamında Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı (Ekonomi ve Maliye) Goçmurat Muradov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı (Ulaştırma ve İletişim) Mammethan Çakıyev ve Merkez Bankası Başkanı Merdan Annadurdyyev ile de görüştü.

1966 yılında kurulan ve Asya ile Pasifik bölgesindeki ülkelerin kalkınması için pek çok projelere imza atan Asya Kalkınma Bankası ile Türkmenistan münasebetleri 2000 yılındaki üyeliği ile hız kazandı. Asya Kalkınma Bankası’nın faaliyetleri 2017 yılında 32,2 milyar dolara ulaştı. AKB’nin, 48'i Asya ve Pasifik bölgesinden olmak üzere toplam 67 üyesi bulunmaktadır.

Ýene-de okaň

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler

Türkmenistanyň welaýatlarynda mineral dökünler üçin ammarlar gurlar

Türkmen telekeçileri 135 million dollarlyk oba hojalyk önümlerini eksport etdi

Almatada 13-nji Merkezi Aziýa söwda forumy geçiriler

Türkmenistanyň pomidorlarynyň eksporty 3 göterim ýokarlandy