BIZNES

Asya Kalkınma Bankası’ndan Orta Asya enerji ticaretine destek

Asya Kalkınma Bankası’nın (AKB), Orta Asya enerji sisteminde (CAEC) bölgesel elektrik ticaretinin genişlemesini desteklemek için 4,5 milyon dolarlık bir hibe vermeye hazır olduğunu açıkladı. Bankanın resmi internet sitesinde yer alan habere göre, banka bu bölgesel teknik yardım projesini onayladı.

Proje kapsamında ayrıca Türkmenistan’ın Orta Asya enerji sistemine dahil edilmesi ve gelecekte de bu sisteme Afganistan’ın da katılımı potansiyelinin değerlendirilmesi öngörülmektedir.

Asya Kalkınma Bankası Orta ve Batı Asya Bölge Departmanı Enerji Bölümü Başkanı Ashok Bhargava,  bölgesel enerji ticaretinin genişlemesiyle, ülkelerin yerel elektrik talebini karşılayabileceğini ve komşularına arz fazlasını sağlayabileceğini kaydetti. Bhargava ayrıca, bunun bölgesel enerji güvenliğini iyileştireceğini ve bölgesel elektrik ihtiyaçlarını karşılarken karbon emisyonlarını azaltacağını da sözlerine ekledi.

1990 yıllarda Orta Asya elektrik sistemi aracılığıyla elektrik ticaretinin miktarı 25,413 milyon kilovat/saat iken, 2016 yılında bu rakam 2,080 milyon kilovat/saate kadar geriledi.

2017 yılında Afganistan Orta Asya enerji sistemine dahil olmak için çalışmalarda bulundu. Afganistan halihazırda Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile elektrik enerji alanındaki ikili ticaret yapmaktadır. Bu teknik yardım, Afganistan elektrik şebekesinin değerlendirilmesine yardımcı olacak ve CAEC ile uyumluluğunu sağlayacaktır. Ayrıca, Türkmenistan’ın CAEC’e bağlanması için çeşitli seçenekler de araştırılacak.

Tüm teknik yardımın büyüklüğü 4.5 milyon dolar; bunun 1.5 milyonu AKB tarafından hibe temelinde finanse edilecek; Bölgesel İşbirliği ve Entegrasyon Vakfı tarafından 1 milyon dolar; Asya Temiz Enerji Fonu tarafından 1 milyon dolar ve  Yüksek Teknoloji Fonu tarafından da 1 milyon dolar sağlanacak.

Ýene-de okaň

Hytaý kompaniýasy Türkmenistanda gämi abatlaýyş işine gyzyklanma bildirýär

“Kawasaki” kompaniýasy “Marykarbamid” zawodyny taslama kuwwatyna çykarmaga kömek eder

“Rysgal” bank “Internet-bank” we “Mobil-bank” ulgamlaryny ulanyşa girizer

Derweze kraterini söndürmek Parižde maýa goýum forumynyň çäklerinde maslahatlaşylar

“Bagtyýar” paromy Russiýa ugrady

Aşgabatda Demir ýollaryň hyzmatdaşlygy guramasynyň maslahaty geçiriler