JEMGYÝET

Askeri Geçit Töreni Nefes Kesti

Orta Asya’nın hızlı kalkınan ülkesi Türkmenistan’da Bağımsızlık Bayramı'nın 26. yıldönümünü, ülke genelinde düzenlenen törenlerle kutlanıyor. Üst-üste konut ve villa açılışlarının ardından dün Aşkabat stadyumunda gerçekleşen kutlamalarda çeşitli folklor ve sanat gösterileri yapıldı.

Bugün ise Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla resmi törenler düzenlendi. 27 Ekim 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Türkmenistan’da, 26. Bağımsızlık Bayramı ülkenin dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlanıyor. Başkent Aşkabat'taki Bağımsızlık Meydanı’nda düzenlenen resmi kutlamalara Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da katıldı. Resmi törene Bakanlar Kurulu üyeleri, diplomatik misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurtdışındaki büyükelçileri, aralarında Türk iş dünyası temsilcilerinin ağırlıklı olduğu işadamları grubu,  Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin Genel yayın yönetmeni olmak üzere çok sayıda yerli ve yabancı konuklar katıldı.

Türkmenistan'ın "Garaşsızlık" yani Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla düzenlenen resmi tören, Devlet Başkanı’na tekmil veren Savunma Bakanı Yaylım Berdiyev’in, bindiği araç üzerinden, askeri birliklerin bayramını kutlaması ile başladı.

Ardında Türkmenistan Milli Marşı'nın okundu ve göndere bayrak çekildi. Daha sonra, asker ve polis birliklerinin geçit töreni başladı. Askeri geçitle birlikte hava kuvvetlerine ait uçakların gösterisi de büyük ilgi gördü. Su-25 askeri uçaklar, askeri helikopterlerin gösterileri özellikle yabancı konuklarda ve askeri ataşelerin dikkatini çekti. Resmi geçit töreninde askeri birliklerin her alanına ait yeni satın alınan askeri araçların geçişi büyük ilgi çekti. Türk markasi “Kirpi” askeri araçta resmi geçitten geçti.

Resmi Kurumların Geçidi

Askeri geçit töreninin ardından başta yaşlılardan oluşan grupla başlayan resmi kurumların geçit törene başlandı. Ülkenin çeşitli sektörlerinde, özellikle spor, kültür, turizm, doğalgaz sektörlerinin çalışanları Bağımsızlık meydanında konukları selamlayarak geçti. Resmi geçit töreni esnasında bazı kurumların folklor ekiplerinin gösterileri gerçekleştirildi. Özellikle, bu sene Eylül ayında Asya kıtasının önemli spor yarışların başında gelen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na ev sahipliği yapan Türkmenistan’ın spor alanındaki başarıları anlatan gösteriler ilgi odağında oldu.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

 

Ýene-de okaň

Ýewro-2024: Sweýsariýa ynamly ýeňiş gazandy

Ata Watan Eserleri

Daşoguz we Balkan welaýatlarynyň daýhanlary galla oragyna girişdiler

15-nji iýun: Ýewropa çempionatynda 3 duşuşyk bar

Germaniýa Ýewropa çempionatyna uly hasaply ýeňiş bilen başlady

Türkmenistan 5G tehnologiýasynyň mümkinçiliklerini öwrener

Türkmenistanda Horezmşalar döwrüne degişli altyn teňňeler tapyldy

Ata Watan Eserleri