JEMGYÝET

Aşkabat’taki Uluslararası Atçılık Fuarı’na yoğun ilgi

At Bayramı dolayısıyla gerçekleşen etkinlikler sırasında Aşkabat’taki Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde Uluslararası Atçılık Fuarı ve Konferansı başladı. Söz konusu uluslararası etkinliğe, 30 ülkeden çok sayıda şirket katıldı. Fuar 28 Nisan tarihine kadar devam edecek.

"Türkmen At Yetiştiriciliği ve Dünya Atçılık Sanatı" konulu Uluslararası Bilim Konferansı ve fuarına Türkiye başta olmak üzere Fransa, Almanya, İngiltere, Rusya, Çek Cumhuriyeti, İspanya, BAE, Arjantin, Uruguay gibi birçok ülkeden atçılık sektöründe faaliyet gösteren firmalar stant açtı. Ev sahibi olan Türkmenistan’da uluslararası fuarda çok sayıda stantla yer aldı.

Türkmenistan'ın bütün üst düzey devlet yetkililerinin hazır bulunduğu fuara, Uluslararası Ahalteke Atçılık Birliği'nin toplantısı için gelen konuklar, Aşkabat'taki yabancı misyon şefleri, basın mensupları ve çok sayıda davetli katıldı. Resmi heyet, fuara gelen bütün şirketler ile tek tek ilgilendi.

Fuar kapsamında atçılık, atlı spor alanında faaliyet gösteren firmalar ürünleri ve çalışmalarını sergileri. Söz konusu etkinlik, atçılık sektöründe uluslararası işbirliğinin arttırılmasına imkân sağlıyor.

Dünyada At Bayramı sadece Türkmenistan'da kutlanıyor. 1992 yılından beri her nisan ayının son Pazar günü ülkede büyük bir hazırlık yapılıyor. Başkent Aşkabat’ta, Ahalteke atları ile ilgili olarak fuar ve sergi, güzellik yarışmaları düzenleniyor.

Türkmenistan'da At Bayramı törenleri Pazar gününe kadar devam edecek. 29 Nisan tarihinde Devlet Başkanlığı Ahal Teke Atçılık Kompleksi'nde 'Türkmen atları güzellik yarışması' düzenlenecek. Yarışmada, 2017 yılının en güzel atı seçilecek. Pazar günü ise hipodromlarda at yarışları olacak.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Ýene-de okaň

“Galkynyş” tans topary Türkiýede 2-nji orny eýeledi

Türkmenistanyň Mejlisi täze kanunçylyk namalaryny kabul etdi

Messili Argentina – Kopa Amerikanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Ispaniýa – Ýewropanyň çempiony

Ata Watan Eserleri

Türkmenistan Donald Trampyň janyna howp salynmagyny ýazgardy

Ýewropanyň finaly: Angliýamy, Ispaniýa çempion bolar?